ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 20:54

Aşık Paşa ve Türk Yazı Dilinin Oluşumu Kırşehir'de konuşuldu

Aşık Paşa ve Türk Yazı Dilinin Oluşumu Kırşehirde konuşuldu


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in himayesinde gerçekleştirilen ve Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi, Türk Dil Kurumu, Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Aşık Paşa ve Anadolu’da Türk Yazı Dilinin Oluşumu” konulu sempozyum Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.
İki gün sürecek olan sempozyuma Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, çeşitli üniversitelerden rektörler, öğretim elemanları ve üniversite öğrencileri katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Aşık Paşa ile ilgili sempozyum yapma fikrinin 7-8 sene önce gündeme geldiğini belirterek bugün Kırşehir’de bu sempozyumu gerçekleştiriyor olmanın önemli olduğunu vurguladı. 16. yüzyıldan itibaren Türk diline kimsenin bakmadığı yönünde şikayetlere rastlandığını; fakat bu şikayetlerle ilgili asıl olanın Türk diline yazı dili olarak kimsenin bakmadığı olduğunu belirten İsen, o dönemlerde de halk arasında zaten Türkçe’nin konuşulduğunu belirtti. Prof. Dr. Mustafa İsen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sempozyumun altında şu var: Mesele Türkçe’nin hangi ağız üzerine yazı diline ulaştığı meselesidir. Türkoloji çalışmaları daha çok bir yazar ve eseri üzerine odaklanıyor. Oysa Köprülü’den örnek verecek olursak birçok alanda kalem oynattığını görürüz. Türkoloji’yi bu kadar dar alanlara hapsederek tadını çıkaracağımız alanı daraltıyoruz.”

Bu çizgiyi farklı noktalara taşıma ve analitik düşünme konusunda sosyal bilimlerde eksiklikler olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, bunu değiştirme anlamında rektörlerin yükümlülükleri olduğunu belirtti. Gerçekleştirilen sempozyumun da bu açıdan önemli olduğunu söyleyen İsen sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk dili Orta Anadolu’da doğuyor. Bu açıktır. Bu toplantının da bu anlamda bir farkı var. ‘Kırşehir Türk dilinin doğumuna ağız olarak kaynaklık etmiş’ gibi bir noktaya ulaşırsa önemli çıktılar sağlanmış olacak.”


Sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Fatih Köksal yaptı. Anadolu’nun Müslüman Türk yurdu yapılmasında alperenlerin çok önemli bir yeri olduğuna değinen Köksal, Aşık Paşa’nın da bu alperenlerden biri olduğunu belirterek sempozyum gerçekleştirilmesindeki desteğinden ötürü Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’e teşekkür etti.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam da, Aşık Paşa’nın Türkçe ve Kırşehir açısından önemine değindi. “Aşık Paşa, Kırşehir, Türkiye ve dünya için önemli bir şahsiyet ve devrinin önde gelen bilim insanlarından biri olarak Türkçe’ye büyük değer vermiştir.” diyen Rektör Saylam, Aşık Paşa’nın önemli bir özelliğini “devrinin ideoloğu” olması olarak tanımladı. Aşık Paşa’nın devlet için dilin önemini eserlerinde vurguladığını belirten Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun en büyük eseri 10 592 beyitten meydana gelen Garip-name’dir. Garip-name on bölümden meydana gelir ve bu on bölüm içinde de onar kıssa bulunur. Eser gerek tertibi ile gerekse muhtevası ile orijinal bir eserdir. Açık ve anlaşılır bir dille yazılmıştır ve devrinin dil özelliklerini taşır. Aşık Paşa bu eserini Türkçe’nin hor görüldüğü bir devirde Türk milleti için kaleme almıştır. Eser, muhtevası ve şekliyle dikkat çekici olduğu gibi, en ince tasavvufi konuları dahi Türkçe anlatması açısından da önemlidir.”

Törende Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak da bir konuşma yaptı. “Kırşehir Türk kültürünün hamurunun ve medeniyetin temellerinin atıldığı Anadolu alperenlerinin şehridir.” diyen Özdemir Çakacak, Hacıbektaş, Yunus Emre, Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi mimarı Şeyh Edebali ve bugün adına sempozyum düzenlenen Aşık Paşa, esnaf ve sanatkarları bir çatı altında toplamış ve toplumsal barışa vesile olmuş Ahi Evran-ı Veli, Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman ve Çekiç Ali Kırşehir’i kültür ve medeniyet şehri yapan değerlerdir.” dedi. Amaçlarının Kırşehir’i ve bu değerleri tanıtmak olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, Kırşehir’in bu değerlerin manevi ikliminden hala istifade ettiğini belirtti. Vali Çakacak, konuşmasının sonunda başarılı ve verimli bir sempozyum geçmesi dileğinde bulundu.

Törende; Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ve Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam tarafından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’e hediye verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER