ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 12:22

Aşçı bale yapar, garson dans ederse...

Aşçı bale yapar, garson dans ederse...

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri,"Türk gecesi" eğlencelerine tepki gösterdi.


Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri, ilçedeki bazı restoran ve otellerde düzenlenen "Türk gecesi" eğlencelerine, Türk kültürünü yanlış tanıttığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Marmaris Turizm ve Çevre Turizm Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, her yıl 1,5 milyondan fazla turistin geldiği Marmaris'te garsonların ve aşçıların da katıldığı animasyon gösterilerinin kötü görüntüler oluşturduğunu belirtti.

Ersan, ilçedeki bazı oteller ile restoranlarda "Türk gecesi" adı altında yapılan eğlence ve animasyon gösterilerinin Türk kültürünü yansıtmadığını savundu. Türk kültürünün yabancı turistlere bu eğlencelerle yanlış tanıtıldığını ifade eden Ersan, "Aşçı bale yaparsa, garson dans ederse böyle eğlence de Türk gecesi de olmaz. Bu tür animasyonlar bizim geleneklerimize ve göreneklerimize uygun değil. Bu, gelen turiste de saygısızlıktır. Bu insanlarla turistler eğlendiremez. Bu bir kültür fakirliğidir" diye konuştu. 

Bu konuda bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini dile getiren Ersan, kurallara uymayanların cezalandırılması gerektiğini öne sürdü.

Çok hassas ve az hassas alanlar

Marmaris turizminin en önemli sorunlarından birinin gürültü kirliliği olduğuna işaret eden Ersan, Çevre Yönetmeliği gereğince okul ve huzerevi bölgelerinin "Çok hassas alanlar", konut bölgelerinin "Hassas alanlar", parklar ile spor tesisi bölgelerinin de "Az hassas alanlar" olarak sınıflandırıldığını bildirdi.

Hassas alanlarda müzik yayını yapan disko, restoran ve otellerin yönetmeliğe uygun hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Ersan, "Her vatandaşın gürültüsüz bir dünyada yaşamaya hakkı var" ifadesini kullandı.

Turistlerin fiziki ve sözle taciz edilerek alışverişe zorlanmasını "hanutçuluk" olarak adlandırdıklarına dikkati çeken Ersan, turizm sezonunun ilk günlerinde bu tür olumsuz manzaraların yeniden görülmeye başlandığını söyledi. Bu davranışların turiste, "Git, bir daha da gelme" demek olduğunu vurgulayan Ersan, bu konuda gerekli önlemlerin sezon başından alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER