ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 19:00

Ankara Devlet Tiyatrosu perdeyi açıyor


Ankara Devlet Tiyatrosu 2013-2014 sezonunda, ‘Horoz Adam ve Korsan’ adlı farklı bir çocuk oyunuyla seyircinin karşısına çıkıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu festival oyunu olarak tasarlanan, müziğin ve dansın hakim olduğu 'Horoz Adam ve Korsan' adlı oyunu İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde 9, 13, 20 Ekim tarihlerinde seyirci ile buluşturuyor. On yaş ve üstü, çocuk ve yetişkin her kesimden seyirciye hitap eden ‘Horoz Adam ve Korsan’, Sevim Ak’ın aynı adlı romanından Servet Aybar tarafından tiyatroya uyarlandı. Proje ekibinde Servet Aybar, Ahmet Bacınoğlu ve Burçak Işımer’in yer aldığı oyunun dekor tasarımı Sinan Yardımedici’ye, kostüm tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Kerem Çetinel’e, müzikleri Can Atilla’ya, koreografisi Burçak Işımer ile Aslı Sümer’e ait. Festival oyunu olarak tasarlanan ‘Horoz Adam ve Korsan’ sözün neredeyse hiç olmadığı, müziğin, hareketin ve dansın hakim olduğu bir üsluba sahip. Ayrıca oyun içeriği nedeniyle, bir sosyal sorumluluk projesi olarak da değerlendiriliyor. Zaman zaman işaret dilinin de kullanıldığı oyun işitme engelli bir çocuğun öyküsünü anlatıyor.

Provaları sırasında odyolog doktor ile işitme engelli eğitmenin de görüşlerine başvurulduğu oyun, çocuk edebiyatı dalında önemli eserler veren ve çocuklara yönelik pek çok projede yer alan Sevim Ak’ın 'Horoz Adam ve Korsan' adlı kitabından uyarlanmış. Oyun 9 Ekim saat 11.00’de İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde dünya prömiyeri yapacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER