ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 11:58

Anadolu'da 4 bin yıl önce de fındık tüketiliyormuş

Kayseri'deki Kültepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda 4 bin yıl önce bölgede fındık tüketildiği ortaya çıktı.


Antik tarım, arkeolojik bitki kalıntıları konularında araştırmalar yapan Avustralya'nın Queensland Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Andrew Fairbairn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültepe'de bulunan kömür parçalarının elektron mikroskobu altında yapılan incelemesinde fındık kabuğu parçalarına rastladıklarını söyledi.

Kültepe'deki yerleşimin geçmişinin Eski Tunç Çağı'ndan Demir Çağı'na kadar gittiğini ifade eden Fairbairn, şöyle devam etti:

"Tabletlerden elde edilen verilerin dışında arkeolojik olarak örnekleri toplanacak başka konular da var. Kazılarda bulunan kömür ya da tohum parçalarından o dönemin ekonomisi ya da tarımı hakkında bilgi sahibi olduğumuz gibi, çevresel değişiklikleri de izlememiz mümkün. Burada asıl önemli dönem tabi ki Asur Ticaret Kolonileri Çağı. Bunun öncesi için de yeni yapılan kazılar yeni bilgiler sunmaya başlıyor. Özellikle MÖ ikinci binde ya da Orta Tunç Çağı dediğimiz tüccarların yaşadığı dönemde buradaki insanların nasıl yiyecek tedarik ettiklerini, bunları nasıl geliştirdiklerini anlamak mümkün. Burası da oldukça büyük bir şehir. Yeterli ürün bulmak için bugün de olduğu gibi, dış pazarlardan bu ürünleri tedarik etmiş olmalılar."

Fairbairn, Kültepe'de oturan insanların büyük ihtimalle kendi yiyeceklerini yetiştirebilecekleri tarlaları olduğuna dikkati çekerek, "Bu anlamda da meyve ve sebze gibi ihtiyaçlarını bu şekilde temin etmiş olmaları mümkün. Elde edilen kalıntılardan narın ne kadar eskiden tedarik edildiğini, sadece Karadeniz bölgesinde yetişen fındığın nasıl buralara kadar geldiğini anlama imkanına sahip oluyoruz. Şimdilik çalışmanın çok başındayız. Henüz tam olarak ne bulacağımızı bilmiyoruz ama böyle bir proje başlatmak gerekiyodu" dedi.

Gelecek yıllardan itibaren projenin geniş çaplı olarak süreceğini dile getiren Fairbairn, Kültepe'deki kazılar devam ettiği sürece bu projenin de yürüyeceğini sözlerine ekledi.

Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da Kayseri'nin doğal bitki örtüsünün bir parçası olmayan fındığın büyük olasılıkla Asurlu tüccarlar tarafından Karadeniz bölgesinden ithal edildiğini anlattı.

Elde edilen kalıntılardan, fındığın o dönem lüks bir ürün olduğunu anladıklarını kaydeden Kulakoğlu, Karadeniz bölgesinden fındığın yanı sıra bakır veya gümüşün de ithal edildiğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER