ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:20

Altın Koza’da jüri başkanlığını Beki Probst yapacak

Altın Kozada jüri başkanlığını Beki Probst yapacak


Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını, Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst yürütecek.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını, film endüstrisinin en güçlü ve en deneyimli isimlerinden Beki Probst’un yapacak olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Zihni Aldırmaz, “Festivalimizde bu yıl alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Sayın Probst’u ağırlayarak, ülkemizin son dönem sinemasını yakından gözlemlemesini sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin en önemli kültür sanat etkinliklerinden biri olan ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali için bu yıl 20. yaşına özel program hazırlandı. Son başvuru tarihi 2 Ağustos olan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için geri sayım devam ediyor. Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra her yıl olduğu gibi Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması düzenlenecek. Dünya sineması seçkisi, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları ve sergiler de sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin tüm yarışmalarına ait yönetmelik ve başvuru formlarına www.altinkozafestivali.org.tr adlı internet sitesinden ulaşılabilir.

BEKİ PROBST KİMDİR?
Beki Probst, İstanbul’da doğdu. 25 yıldır film endüstrisine yön veren isimler arasında kabul edilen Probst, hukuk ve gazetecilik öğrenimi gördü. Çalışma hayatına Tercüman Gazetesi ve Hayat Mecmuası’nda başladı. 1960 yılında İsviçre’ye giden Probst, orada çeşitli kültürel etkinlikler düzenledi ve sinema işletmeciliği yaptı. 1981 – 1988 yılları arasında Berlin Film Festivali’ne Türkiye ve Yunanistan’dan film seçen Probst, 1985 – 1995 yılları arasında Locarno Film Festivali’nde seleksiyon komitesinde görev yaptı. Probst, 1988 yılında başına getirildiği Berlin Film Festivali’nin Film Fuarı’nı EFM – European Film Market / Avrupa Film Pazarı’na dönüştürdü. Cenevre Stars de Demain / Yarının Yıldızları festivalinin sanat yönetmenliği de üstlenen Beki Probst, dünyanın birçok önde gelen film festivalinde jüri üyeliği yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER