ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 14:49

Altın Koza'da ilk ödüller

Altın Kozada ilk ödüller

Adana'da bu yıl 21'incisi gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ile Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.


Adana'da bu yıl 21'incisi gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ile Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Her iki yarışmanın Koordinatörü Hilmi Etikan ve jüri üyeleri, HiltonSA Otel'de düzenledikleri toplantıda kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma dallarında ödül alan filmleri açıkladı.

ÖDÜLLER FRANSA, TÜRKİYE, YUNİNASTAN VE ARJANTİN'E

Fas'tan yönetmen Alaoui Lamharzi Azlarabe, Türkiye'den sinema yazarı Yeşim Tabak ve oyuncu Güner Özkul ile Yunanistan'dan yönetmen Stravros Raptis'in jüri üyeliği yaptığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda 60 film yarıştı, ödüller Fransa, Türkiye, Yunanistan, Arjantin'e gitti. 'Kurmaca' dalında Fransa'dan Lionel Kaplan'ın yönettiği 'Lucie'nin Sorunu', 'Belgesel' dalında Türkiye'den Turgay Kural'ın yönettiği 'Cibik', 'Deneysel' dalında Yunanistan'dan Rinio Dragasaki'nin yönettiği 'Okul Bahçesi', 'Canlandırma' dalında Fransız-Arjantin ortak yapımı Santiago Grasso'nun yönettiği 'Baba' filmleri ödüle layık görüldü. Bu yarışmada jüri özel ödülü ise Yunanistan'dan Dimitri Stratakis'in çektiği 'Ailevi Heyecanlar' adlı esere verildi. Her dalda ödüle layık görülen eserlere 10'ar bin lira da para ödülü verileceği belirtildi.

ÖĞRENCİ FİLMLERİ ALTIN KOZA'DA BULUŞTU

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ise iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinde okuyan öğrencilerin 30 eseri yarıştı. Sinema yazarı Burcu Aykar, belgesel film yönetmeni Kemal Öner, oyuncu Cansel Elçin, yönetmen Yasın Uslu ve canlandırma yönetmeni Özgül Gürbüz jüri olarak değerlendirme yaptı. 'Kurmaca' dalında Marmara Üniversitesi'nden Mahmut Telci'nin yönettiği 'Tatmin', 'Belgesel' dalında Selçuk Üniversitesi'nden Mehmet Emre Gül'ün çektiği 'Benden Önce', 'Deneysel' dalında Selçuk Üniversitesi'nden Naci Anıl Konya'nın yönettiği 'O2-Oksijen', 'Canlandırma' dalında Mimar Sinan Üniversitesi'nden Ethem Onur Bilgiç'in yönettiği 'Salkım Söğüt' adlı filmler ödül aldı. Bu yarışmada jürinin özel ödülü ise belgesel dalında yarışan Bahçeşehir Üniversitesi'nden Tuna Tetik'in çektiği 'Heykel A.Ş.'ye verildi. Bu yarışmada ise her dalda Altın Koza heykelciği alan filmlere 7 bin 500'er lira da para ödülü verilecek.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER