ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:20

Almus'ta turizm atağı


 Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan, ilçedeki baraj gölünde su sporları yapılması amacıyla iki jetski ve 12 kişilik tekne satın aldıklarını, bunları ihaleyle kiralayacaklarını söyledi.
     Arıkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede turizm altyapısını iyileştirmek amacıyla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle geçen yıl yürüttükleri ''Mavi ve Yeşilin Büyüsü'' adlı proje hakkında bilgi verdi.
     Proje kapsamında Almus Baraj Gölü manzaralı, 200 metrekare alana sahip kafe inşa ettiklerini belirten Arıkan, ayrıca gölün kıyısında 6 kilometrelik yürüyüş parkuru oluşturduklarını söyledi.
     Gölün turizm açısından önemine dikkati çeken Arıkan, ''Baraj gölümüzde su sporları yapılması amacıyla iki jetski ve 12 kişilik tekne satın aldık. Bunları ihaleyle kiralayacağız. Belediyeye ait 30 dönümlük alanı, konaklamayı sağlayacak moteller için vereceğiz. Almus Baraj Gölü'nün bugüne kadar üstü örtülmüş turizm potansiyelinin hayat bulacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
     Arıkan, şunları söyledi:
     ''Bugüne kadar turizm için gerekli altyapı konusunda çalışma yapılmamış. Altyapı çalışmalarını tamamlamadan Almus'a turist beklemek hayal olur. Belediye ve kaymakamlık olarak eksik altyapıyı tamamlamak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi sadece belediyenin çalışmasıyla olmuyor, ilçe halkının da desteği gerekiyor. Almus'a günübirlik turistten ziyade gece de konaklayacak turistler bekliyoruz. Uygun olursa yazlıklar yapılarak, konaklayan insanlara doğal güzellikleri ve barajıyla Almus'u daha da iyi tanıtacağımızı düşünüyorum.''
     Gölün ilçe ekonomisi açısından önemini vurgulayan Arıkan, ''Gölümüzde kafes ve kültür balıkçılığı yapılıyor. Burada yetiştirilen balıklar, çevre illere satılarak ilçemizin ekonomisine katkı sağlanıyor'' dedi.
     Almus-Tokat Karayolu'nun yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydeden Arıkan, ''İnşallah haziran ayında yolun yapımına başlanacak'' ifadesini kullandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER