ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 18:28

Alanya'da ipek böcekçiliği ve ipek üretim tarihi kitaplaştırıldı

Alanyada ipek böcekçiliği ve ipek üretim tarihi kitaplaştırıldı


Alanya Kültür ve Sanat Vakfı (ALSAV) ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası 'nun katkılarıyla hazırlanan “Alanya İpekböcekçiliği Mektebi” kitabının tanıtımı yapıldı.

Kitabın tanıtımını Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Aydoğan, Alanya Kültür ve Sanat Vakfı (ALSAV) Başkanı Faruk Nafiz Koçak, Ticaret Odası Başkan adayları Mehmet Şahin ile Mustafa Tuna yaptı. 4 aylık bir çalışma olan ve Alanya’nın tanınmış ailelerin çocuklarının okuduğu İpekböcekçiliği Mektebi’ni anlatan kitap bin adet basıldı. Tanıtım toplantısına ALTSO Yönetim Kurulu da katıldı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans yapan Ahsen Günbulut’un “Cumhuriyet Döneminde Antalya’da İpekböcekçiliği Eğitimi (1920-1960)” konulu tezinden yola çıkılarak
kitap haline getirilen öğrenim tezi 1938’de Alanya’da kurulan İpekböcekçiliği Mektebi’ne giden öğrencileri ve ipekböcekçiliğini ele alıyor. Kitap’ta Alanya İpekböcekçiliği Mektebinde okuyan 138 öğrencinin de başarıları yer alıyor. Kitap için destek ALSAV Başkanı Koçak, Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ahsen Günbulut'un tezini kitap haline getirdiklerin isöyledi. Tezde olmayan birçok ilavenin kitapta mevcut olduğunu aktaran Koçak, Konyalı, Anılarla Alanya ve Tarih, Kültür Sempozyum adlı 3 kitaptan sonra bu kitabın ALSAV’ın 4’üncü kitap çalışması olduğunu kaydetti.Koçak, "İleride devamı gelecek olan bu tür çalışmalarla Alanya’nın tarihini herkesle paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan da ALSAV'ın bugüne kadar yaptıkları çalışmaların Alanya tarihine ışık tuttuğunu ifade etti. İpekböcekçiliğinin ve ipekçiliğin Alanlya tarihinde
her zaman önemli bir yeri olduğunu belirten Aydoğan,yakın tarihte de bu mesleğin yaygın olarak yapıldığını dile getirdi. Son yıllarda ekonomik gelişmeler, kentleşme ve turizminde etkisi ile ipekçilik bölgemizde her geçen gün yok olmaya başladığını belirtti. İpekböcekçiliği ve ipekçiliğin bölgede gelişmesi için büyük çalışmalar ve çabalar
sarfedildiğini belirten Aydoğan, 4 yıl öncede ALTSO olarak 'Alanya Kozasından Çıkıyor' sloganıyla proje geliştirdiklerini söyledi.

Oda olarak ALSAV'ın yaptığı tarihsel araştırmaların kitap haline getirilerek geleceğe taşınmasına katkı sağladıklarını belirten Aydoğan, kitabı talep edenlerin ALSAV'dan temin edebileceğini bildirdi.

ALTSO başkan adayları Mehmet Şahin ve Mustafa Tuna da göreve kitabın tanıtım programına katıldı. Adaylar göreve geldikleri takdirde bu tür çalışmalara destek vereceklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER