ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ağustos 2013 Cuma 10:45

Akdeniz gemileri Phaselis'e yelken açtı


Akdeniz'de geçmişten bugüne kullanılan gemilerin kara kalem çizimleri ile bilgi panolarını içeren "Fora Yelken: Akdeniz ve Gemileri" adlı sergi, Phaselis Antik Kenti'nde açıldı.
Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü, daha önce Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi'nde açtığı "Fora Yelken: Akdeniz ve Gemileri" sergisini, Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesi sınırları içinde kalan Phaselis Antik Kenti'ne taşıdı. Geçmişten bugüne Akdeniz'de kullanılan gemilerin kara kalem çalışmaları ile Akdeniz'e kıyısı olan medeniyetlerin öykülerinin anlatıldığı panolardan oluşan sergi, antik kenti ziyarete gelen turistlerden büyük ilgi gördü.
Enstitü Müdürü Prof. Dr. Murat Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergide sanatçı ve ortaçağ tarihçisi Mikail Duggan'a ait 70 kara kalem gemi resmi ile 35 pano bulunduğunu kaydetti. Arslan, gemilerin kara kalem çalışmalarında, antik kaynaklar, epigrafik belgeler, nümizmatik buluntular, arkeolojik kültür kalıntıları, mozaikler, duvar resimleri ve seramikler üzerindeki grafitilerden yararlanıldığına dikkati çekti.
Panolarda ise Akdeniz'in ilk uygarlıklarından bugüne, iktisadi, idari ve kültürel gelişimin gözler önüne serildiğini anlatan Prof. Dr. Arslan, sergiyi 16 ayda hazırladıklarını vurguladı.
Bölgeyi ziyaret eden turistleri göz önünde bulundurarak, sergiyle ilgili materyalleri Türkçe ve İngilizce hazırladıklarına değinen Arslan, "Akdeniz her ne kadar halkları birbirinden ayıran bir su yolu olsa da bu coğrafyayı ve kültürleri aynı zamanda birbirine bağlıyor. Biz de bu sergiyle hem yerli hem de yabancı turistleri bu konuda bilgilendirmek istedik" dedi.
Sergi, bir ay açık kalacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER