ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 20:41

Akbayır, 7 bin yıllık ismine yeniden kavuşuyor


Elbistan’a bağlı Akbayır beldesinin isminin ‘Til’ olarak değiştirilmesi yönünde Meclis kararı alındı. Kararın onanmasının ardından kasaba yaklaşık 7 bin yıldır kullanılan ismine tekrar dönüş yapılacak.

Akbayır’ın isminin halk ağzında kullanılan ve bilinen ismi olan ‘Til’ olarak değiştirilmesi yönünde karar aldıklarını belirten Belediye Başkanı Tahsin Öztunç, bu değişiklik kararının Kahramanmaraş’ta bir ilk olduğunu söyledi. Kararın hayata geçirilmesinin ardından tabelalardaki ‘Akbayır’ yazısının da değiştirileceğini kaydeden Başkan Öztunç, “Hayırlı bir karar olduğunu düşünüyoruz. Kasabamıza içinde barındırdığı 7 bin yıllık Höyüklerin ismini tekrar kazandırdığımız için mutluyuz.” dedi.

Belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlarla birlikte karara ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Öztunç, şu bilgileri verdi: "Kasabamız, ismini höyükten almıştır. Bilindiği üzere kasabamızda Til-i Kebir ve Til-i Sebir höyükleri mevcuttur. Bunların anlamı da küçük ve büyük Til’dir. Arkeologların yaptığı incelemeler neticesinde kasabamızdaki höyüklerin yaklaşık 7 bin yıllık tarihi mevcuttur. Til ismi Sümercede höyük, yükseklik ve tepe anlamına gelmektedir. Ne yazık ki 1960 yıllardan sonra çeşitli değişikliklerle Til ismi yerine Akbayır ismi kullanılmaya başlanmıştır. Ancak insanlarımız ve çevre il ve ilçelerde yaşayan halkımız Til kelimesini kullanmıştır."

Başkan Öztunç, "Belediye meclisi olarak olağanüstü toplantıda Akbayır ismini Til olarak değiştirilmesine yönelik bir karar aldık. Bu karar doğrultusunda müracaatlarımızı yapacağız. İnşallah hayırlara vesile olur. 7 bin yıllık Til ismini kasabamıza yeniden kazandırdığımız için sevinçliyiz. Halkımız da ismin değişmesini istiyordu. İsim değişikliği kararıyla Kahramanmaraş’ta bir ilk yaptığımız kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

Kasaba halkı ise isim değişikliği kararından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek kasabanın asıl ismine kavuştuğunu belirttiler.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER