ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 00:45

Akademi, "edebiyatın yeni seslerini" arıyor!

Akademi, "edebiyatın yeni seslerini" arıyor!

Akademi Kitabevi, 23 yıl aradan sonra yeniden "Şiir", "Öykü" ve "Roman" dallarında, 'edebiyata yeni bir ses getiren eserleri' ödüllendirmeye hazırlanıyor.


Akademi Kitabevi, 1971 yılında Nişantaşı’nda Hadi Olca tarafından kurulmuş ve kısa zaman içerisinde edebiyatçıların, sanatçıların ve aydınların buluşma yeri olmuştu. Edebiyat camiasından ayrı kalınan 20 yılın ardından, kapılarını Nisan 2013’te Kadıköy’de açtığında “Akademi Edebiyat Ödülleri”nin yeniden başlayacağı müjdesini de vermişti. Jürisiyle, her yıl çeşitli dallarda verdiği ödülleriyle akıllarda yer eden Akademi Kitabevi, 23 yıl aradan sonra yeniden “Şiir”, “Öykü” ve “Roman” dallarında edebiyata yeni bir ses getiren eserleri ödüllendirmeye hazırlanıyor. Radikal'in haberine göre, 1971 yılında kurulan Akademi Kitabevi, adıyla anılan edebiyat ödüllerini 1991 yılına kadar kesintisiz olarak 12 yıl çeşitli dallarda vermişti.

Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri’nde; A. Kadir, Vedat Türkali, Emil Galip Sandalcı, Adnan Özyalçıner, Kemal Özer, Aziz Çalışlar, Alpay Kabacalı, Onat Kutlar, Murat Belge, Ülkü Ayvaz, Feridun Andaç, Refik Durbaş, Adalet Ağaoğlu gibi önemli yazar ve aydınlarımız Seçici Kurul Üyeleri olarak görev almışlardı. 

“Akademi Edebiyat Ödülleri”, 2014 yılında tekrar “Şiir”, “Öykü” ve “Roman” dallarında olmak üzere edebiyata yeni bir ses getiren, öz ve biçim yönünden sanatsal değer taşıyan, yazarının ilerde kendine özgü bir yol açacağı umut ve kanısını uyandıran yapıtların 30 yaşını doldurmamış genç yazarların, ilk kitap veya kitap dosyasına verilmek üzere oluşturulmuştu.

Her yılın ödülüne ilişkin başvurular, takip eden yılın Mayıs ayı sonuna kadar ödül sekreterliğine ulaştırılacak, değerlendirilmelerin sonunda, eserlerin teslim edildiği yıl sonundan önce ödüller açıklanacak. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER