ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 23:21

'Adana Tiyatro Festivali' sona erdi


Adana'da Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliği ile bu yıl 15'incisi düzenlenen 'Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali', görkemli bir törenle sona erdi.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde başlayan festivalin kapanışında Hollandalı Closed Act Topluluğu'nun sunduğu 'İstila' adlı sokak gösterisi, büyük beğeni topladı. Bu yıl 7'si yabancı ve 16'sı yerli toplam 23 tiyatro topluluğunun, 23 ayrı gösteriyi Adana ve İstanbul'da sahnelediği festivalin kapanışında sokak gösterisi sunan Hollandalı Closed Act Topluluğu'nu binlerce Adanalı izledi. Atatürk Caddesi'nden Uğur Mumcu Meydanı'na meşalelerle yürüyen topluluk üyeleri, zaman zaman vatandaşların arasına karışarak heyecanı arttırdı. Uğur Mumcu Meydanı'nda ise devasa boyutlardaki dinazor, robot ve dev yaratıkların kostümleriyle coşkulu bir gösteri sunan topluluk üyeleri program sonunda dakikalarca alkışlandı.

Kapanış törenine katılan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde açık havada başlayan festivalin olağan üstü bir gösteriyle sona erdiğini söyledi. Adana Tiyatro Festivalinin dünyanın en önemli festivalleri arasına girdiğini kaydeden Bilgin, “Avrupa Festivaller Birliği’ne oy birliğiyle kabul edilmiş bir festival. Hem açılışı hem kapanışı açık havada yapılan bir festival. Büyük bir heyecanla önümüzdeki yılın hazırlıklarına başlayacağız. Avrupa’daki bütün gruplardan ciddi katılma talebi geliyor. Bizi yalnız bırakmayan Sabancı Vakfı’na ve adanalı seyircilerimize teşekkür ederim.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER