ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 11:27

''A'dan Z'ye'' opera


Ankara Devlet Opera ve Balesi, küçük dinleyicileri opera ve baleyle tanıştırmak amacıyla müzikal hazırladı.
     Kitap okumanın önemini konu edinen eserde çocuklar, A'dan Z'ye bütün harfleri ninniler, türküler, tango ve vals gibi dans müziklerinin evrensel ritmlerle öğrenecek.
     Eserin müziklerini besteleyen Melih Seskır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Şubat'ta dünya prömiyeri gerçekleştirilecek müzikalin, özellikle 3-9 yaş arasındaki çocuklar için hazırlandığını söyledi.
     Müzikalin içinde bir hikayenin olduğunu ve seyirciye mesaj verdiğini belirten Seskır, ''Kitap okumayan bir kasabaya yolları düşen Ahmet ve Ayça bu duruma çok şaşırıyor ve üzülüyor. İnsanlar kitap okumadığı için harfler kıymetsiz olduklarını düşünerek kitaplardaki yerini tek tek terk ediyor. Ahmet ile Ayça'da kasabadaki öğrencilere yardım etmeye karar veriyor ve kitaplar yeniden okunmaya, harfler kitaplardaki yerine dönmeye başlıyor. insanlarla barışık hale geliyor, kitaplar kıymetleniyor'' dedi.
    
     -Alfabeyi evrensel ritmlerle tanıyacaklar-
    
     Küçük yaştaki çocukların çağdaş sanatlarla tanışması ve evrensel müzikle tanışması amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Seskır, ''Pop müziğindeki bütün unsurları kullandım. Tango, vals, hip hop, rap, çaça, samba ve dokuz sekizlik Roman havası gibi evrensel bütün ritm unsurları eserimizde var. 3 yaşındaki bir çocuğa opera dinletirseniz bir daha gelmez. Bizim isteğimiz daha çok tiyatroya, konsere gelsinler. Sanatla buluşsunlar'' diye konuştu.
     3 Şubat Pazar günü Leyla Gencer Sahne'sinde saat 11.00' de ilk kez dinleyiciyle buluşacak eserin müziklerini Melih Seskır, metinlerini Dilek Kangal yazdı. Gülce Çelik Erdoğan'ın rejisiyle küçük sanatseverlere keyifli anlar yaşatacak müzikalin kostümlerini Gazal Erten, dekor tasarımını Sinan Ayber, koreografisini Victorya Kahraman ve Gülce Çelik Erdoğan, çocuk korosu şefliğini İpek Böler yapıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER