ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 12:06

"9 Kasım Tabyalar Platformu" oluşturuldu


Nene Hatun Tarihi Milli Parkı'nın bulunduğu Top Dağı'nda 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşında Ruslar ve Ermenilere karşı verilen kahramanca savunmanın hafızalarda yeniden canlandırılması ve halkın bilincinin arttırılması amacıyla "9 Kasım Tabyalar Platformu" oluşturuldu.
Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında İl Özel İdaresi toplantı salonunda sivil toplum kuruluşları ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.
Toplantıda, tarihe 93 Harbi olarak geçen ve Nene Hatun'un öncülüğünde 9 Kasım 1877 tarihinde tabyalara yürüyen Erzurum halkının bu kahramanlığını anlatmak ve bilinç oluşturmak için her yıl aynı tarihte ve aynı saatte Aziziye Tabyasına yürüme kararı alındı.
Altıparmak, burada yaptığı konuşmada, toplumda tarih bilinci oluşturmanın düşmanlığı arttırmak olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.
Erzurum halkının 8-9 Kasım 1877'de hep birlikte şahlandığını anımsatarak, "Epizodik hafızası olmayan geleceğin similasyonunu yapamaz. Bu yürüyüşü halkın ve toplumun her kesiminin sahipleneceğine inanıyorum" diye konuştu.
Toplantı görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER