ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:40

8 ülkeden 50 genç, Akhisar'da aşure pişirecek


Avrupa Komisyonundan sağlanan hibe ve Akhisar Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen "Aşure Günü" adlı projeyle 8 ülkeden 50 gencin, aşure pişireceği bildirildi.
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulgaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Estonya, İtalya ve Slovenya'dan gelecek 18-25 yaş arası 50 genç, 14 Ekim Pazartesi günü Şehit Necdi Şentürk Parkı'nda aynı kazan etrafında toplanıp, ülkelerinden getirdikleri farklı malzemeleri aynı kazana atarak aşure yapacak.
Gençler, piştikten sonra aşureyi dağıtacak.
Akhisar Avrupa Gençlik Merkezi Başkanı Merter Kırkmalı, projeyle bir arada yaşamanın, bir araya gelerek bir şey üretmenin en güzel örneğini ortaya koymayı amaçladıklarını ifade ederek, proje çerçevesinde ayrıca şunların yapılacağını kaydetti:
"Misafirlerimiz, aşure deneyimi sonrası (Nuh Peygamber'in gemisinin bayrağı nasıl olurdu?) konulu resim yapacaklar. Resimlerden oluşan sergi açılacak. Ayrıca Nuh Tufanı'yla ilgili senaryo yazıp, tiyatro oyunu sahneleyecekler. Proje etkinliklerinde çekilecek tüm fotoğraflar, ortak hareket etmenin ve paylaşmanın önemine değinilen kitapçıkta toplanacak."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER