ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:58

70 yaşındaki terzi Manavgat'ın 'örnek okur'u seçildi

70 yaşındaki terzi Manavgatın örnek okuru seçildi


 Antalya Manavgat Halk Kütüphanesi Müdürlüğü'nün uygulamaya koyduğu Örnek Okur Projesi kapsamında 6 ay içinde 20 kitap okuyan 70 yaşındaki terzi Yaşar Azgan, belgesi ve kitap hediyesi Kaymakam Emir Osman Bulgurlu tarafından verildi.

Manavgat Kaymakamlığı'nda düzenlenen belge ve ödül töreninde nisan ayının örnek okuru Yaşar Azgan'a Örnek Okur belgesini Kaymakam Emir Osman Bulgurlu verdi. Kaymakam Bulgurlu, 70 yaşındaki Azgan'ı tebrik ederek kitap okumada 7'den 70'e herkesin Azgan'ı örnek alması gerektiğini söyledi. Bulgurlu, Azgan'a mayıs ayında kitap okumada rakip çıkması dileğinde bulunarak Mehmet Akif Ersoy'un Safahat, Adem Özbay'ın Hz. Ali'nin Liderlik Sırları, Aytekin Gezici'nin Osmanlı Tarihi ve Necip Fazıl Kısakürek'in Çile isimli şiir kitabını hediye etti. Bulgurlu, "Yaşar Azgan 6 ay içinde 20 kitap okuyarak Manavgat'ta 7'den 70'e örnek olmuştur. Proje kapsamında kitap okumayı her zaman destekleyeceğiz. 70 yaşında olan ve 50 yıldır aralıksız kitap okuyan örnek okurumuzun kitap okumada günümüz gençliğin örnek olmasını ve rakipler çıkmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Kendisinin ilkokul mezunu olduğunu mesleğinin terzilik olduğunu anlatan Azgan, ilerlemiş yaşına rağmen her gün yatağa girmeden önce mutlaka kitap okuduğunu söyledi. Kitap okumaya 1960 yılında İstanbul'da terzilik yaparken tanıştığı Alman bir ailenin kitap okuma sevdasını görmesiyle başladığını belirten Azgan, kitap okumanın kendisi için bir tutku olduğunu ve bu tutkuyu uzun yıllar ailecek sürdürdüklerini kaydetti. Azgan, "Kitap okumayı çok seviyorum. Düzenli kitap okuma alışkanlığım var. Kitap okuma alışkanlığı kazanmamı yıllar önce tanıştığım bir Alman ailesinin vesilesiyle oldu. Kitap okuma en güzel erdem. Zaten dinimizin de ilk emri oku." diye konuştu.

Manavgat Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, Azgan'ın düzenli kitap okuma alışkanlığıyla günümüz gençliğine örnek olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER