ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:43

7. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu


Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'na katılan yerli ve yabancı sanatçılar, kendilerine özgü çalışmalarla toprağa şekil veriyor.

Eskişehir'de eski Kurt Kiremit Fabrikası'nda gerçekleşen sempozyumun organizasyon sorumlusu Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgihan Uzuner, yaptığı açıklamada, sempozyumun birincisini 2001 yılında düzenlediklerini anımsattı.

Sempozyuma her yıl en az 10 sanatçı katıldığını ifade eden Prof. Dr. Uzuner, şöyle konuştu:
"Bu zamana kadar 75 sanatçı sempozyuma katıldı. Sempozyumda yapılan 75 heykel, kentin çeşitli parklarında sergileniyor. Buraya gelen sanatçılar özgün ifadeleriyle Eskişehir'e bir eser bırakıyor. Sanatçı bilinciyle Eskişehir ile hesaplaşan işler yapılıyor. ABD'den gelen sanatçılar turuva atı yapıyor. Güncel olaylarla ilgili eserler yapan sanatçılar da var. Biz burada halka mal edilmiş bir etkinliğin peşindeyiz. O yüzden her kesime hitap eden bir sempozyum gerçekleştiriyoruz. Bu konuda başarılı da olduk."

AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Genç de 31 yıldır toprakla iç içe olduğunu bildirdi.Sempozyuma ilk kez katıldığını anlatan Prof. Dr. Genç, "Eskişehir'deki tuğla ve kiremit fabrikalarının bacalarına benzer bir form yapmaya çalıştım. Renkli bir görüntü ortaya çıkarmayı hedefledik. 2 metre 60 santimetre yüksekliğinde bir heykel yapacağım. Sempozyum sayesinde çocukların çamurla oynayarak başlayacakları bu serüvende, ülkemize ve dünyaya birer seramikçi olarak katılacaklarını düşünüyorum" dedi.

Bu yıl, mayıs ayında hayatını kaybeden Prof. Dr. Taciser Sivas anısına düzenlenen sempozyumda, bilimsel toplantı, konser, sergi, müzik ve tiyatro etkinlikleri de düzenleniyor.
Halka açık ve ücretsiz olan sempozyum, 22 Eylül'de sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER