ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:08

600 yıllık tarihi Hıdırellez Pınarı gün yüzüne çıkıyor

600 yıllık tarihi Hıdırellez Pınarı gün yüzüne çıkıyor


Burdur’da yıllar önce kaybolan 600 yıllık Hıdırellez Pınarı, toprak altından çıkarılarak restore ediliyor. Hızırilyas Mahallesi'nde bulunan pınar, zamanla toprak altında kalıp kaybolmuştu.

Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, tarihi Hıdırellez Pınarı'nın gün yüzüne çıkarıldığını söyledi.
Hıdırellez Mevkiindeki tarihi pınarın yaklaşık 60-70 yıl önce kapandığını ve yerinin kaybolduğunu bildiren Başkan Akkaya, yapılan kazı çalışmaları sonucu tarihi pınara ulaşıldığını kaydetti.

Pınarın hem yerli Rumların hem Burdur’a gelen Müslümanların kutsal olarak kabul ettikleri bir çeşme olduğu bilgisini veren Akkaya, “Bu pınar Hıdırellez çukuru dediğimiz mevkiye yapılmış. Tarihi eserlerde de bu geçiyor. Benim içimde ukdeydi bu. Sonuçta yerini bulduk ve hafriyat yaptık. Çeşmeyi gün yüzüne çıkardık ama toprağın 8 metre altında tabi. Amacımız, bu çeşmeyi kültürümüze tekrar kazandırmak.” dedi.

Pınarın eskiden aktığını vurgulayan Akkaya, şehir suyunu bağlayarak tekrar su akıtılacağını bildirdi. Başkan Akkaya, eskiden bu pınarın etrafında yapılan Hıdırellez şenliklerinin, tekrar 6 martta çeşmenin bulunduğu alanda yapılacağını ifade etti. Akkaya, Hıdırellez Pınarı'nda incelemede bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER