ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 23:32

"6. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali"


"6. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali" kapsamında Elazığ'a gelen sinema sanatçısı Türkan Şoray, kente özgü halk oyunu Çayda Çıra oynadı.

Harput'taki tarihi alanları gezen Şoray, ardından Harput Hünkar Konağı'nda kendisi için düzenlenen programa katıldı. Geleneksel kıyafet "Bindallı" giyen Şoray, Elazığ Halk Eğitim Merkezi'nin halk oyunları ekibince Çayda Çıra oyunuyla karşılandı. Şoray da bir süre halk oyunları ekibine eşlik ederek, Çayda Çıra oynadı.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Şoray, Türk Sineması'nı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, toplumun değişmesi gibi sinemanın da dilinin, anlatımının değiştiğini söyledi.

Yıllar önceki yapıtların farklı olduğunu dile getiren Şoray, şimdi ortaya konan eserleri ise daha bağımsız bulduğunu ifade etti. Şoray, "Daha bireysel yönetmen filmleri çekiliyor. Dünya standartlarında, teknik olarak filmlerimiz, çok başarılı sinemacılarımız var. Hepsi eğitimli ve okullu. Her türlü imkana sahipler, özgürler, sansür yok. O bakımdan onlar da bunun hakkını veriyor ve hepsiyle gurur duyuyoruz" dedi.

Bir gazetecinin çözüm süreci hakkındaki görüşlerini sorması üzerine Şoray, "Ülkemiz için barış, barış, barış diyorum, mutluluk diyorum" cevabını verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER