ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 23:16

50 milyon dolarlık reklamını yaptırdı


Geçtiğimiz yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) ile 1 milyon 50 bin liralık bütçe kullanılarak 50 milyon dolara eşdeğer tanıtım reklamı yapıldığı belirtildi.

MUFF, Fırat Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen toplantıyla her yönüyle masaya yatırıldı. Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Vali Yardımcısı MUFF Koordinatörü Murat Çağrı Erdinç, bazı sivil toplum örgütleri, İnönü Üniversitesi ve basın yayın organları temsilcileri katıldı.

Malatya Vali Yardımcısı MUFF Koordinatörü Murat Çağrı Erdinç, burada yaptığı konuşmada, festivalde, 3 yılda 400 yakın gösterilen filmi 30 bine yakın seyircinin izlediğini kaydetti. Erdinç, festival kapsamında 15 kitabın da literatüre eklendiğini belirterek, Malatya'da kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlemek, Malatya'yı marka değeri olan bir kent haline getirmek, insanların ilgisini sanatsal etkinliklere çekebilmek gibi amaçlarla düzenlenen festivalin bir milyon 50 bin liralık bütçesi bulunduğunu hatırlattı. Erdinç, festivalin 3 yıl içinde 50 milyon dolara eşdeğer reklamı olduğunu dile getirdi.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteciler ve yöneticiler festivalin devam etmesi gerektiği yönünde birleşti.

Belediye Başkanı Çakır, şehrin gelişmesinin sadece fiziksel yeterliliklerle değil, kültürel etkinliklerle de olacağını belirterek, "Bu iş yapılacaksa, şehir için gerekliyse biz bu işin içinde olacağız. Ama hiçbir zaman bu siyasi bir şeye dönüşmemeli. Bu yıl Antalya'da yaşananları gördünüz ve ciddi bir sıkıntı sanat camiasında yaşandı. Bu tür organizasyonları sanat olduğu için, sanatsal olduğu için ve sanata katkısı olduğu için yapılmalı. Bende bunun mutlaka devam etmesinden yanayım. Çünkü toplumda da böyle bir beklenti var. Başlanılan bir işin bırakılmaması gerekiyor. Mevcut halinden de biraz daha ileri noktalara taşınmalı düşüncesindeyim." dedi.

Toplantıda konuşulan önerileri dikkate alarak değerlendirme yapan Vali Vasip Şahin ise festivalin bir sivil toplum kuruluşu ya da sivil toplum örgütüne yakın bir kuruluş tarafından organize edilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, “Film festivalini yürütecek sivil organizasyonun içinde valilikte dahil her kesimin bulunduğu ve katıldığı bir yapılanma yürütmesi gerekiyor. Malatya, artık film festivalini Malatya merkezli yapması konusunda tecrübeyi kazandı. 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, Malatya'nın kendi dinamikleri ile düzenlenecektir. Malatya Valiliği organizasyonun hep içinde olacak ve bunun bir sivil yada sivile yakın bir kurum tarafından yürütülmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER