ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 11:13

473. Mesir Festivali hazırlıkları başladı

473. Mesir Festivali hazırlıkları başladı


Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, 21-24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 473. Mesir Festivali'nin hazırlıklarının başladığını belirterek, ''Mesir ve festivalin UNESCO listesine girmesinden ve tescillenmiş bir gelenek olmasından dolayı Bakanlık'tan gelen maddi desteğin artacağına inanıyoruz'' dedi.
    
Ufuk Tanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin ve mesirin UNESCO listesine girmesinin önemine dikkati çekerek, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla müracaat ettiğimiz Manisa Mesir Festivali'nin, bu yıl UNESCO kültürel miras listesine girmesiyle daha büyük önem kazanacağına inanıyoruz. Bu yıl kullanacağımız materyallerin hepsinde UNESCO'nun da logosunu kullanacağız. Bu da daha çok kişi tarafından bilinmesine katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.
    
UNESCO'nun maddi bir katkısının olmadığını ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivallere katkı sağladığını anlatan Tanık, ''UNESCO listesine girmemizden ve tescillenmiş bir gelenek olmamızdan dolayı Bakanlık'tan gelen maddi desteğin artacağına inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.
    
Tanık, geçen yıl gerçekleştirilen festivalin 1,2 milyon lira bütçeyle düzenlendiğini, Bakanlık'tan 10 bin lira maddi destek geldiğini hatırlatarak, 472. Mesir Festivali'ne Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığını ve eksiklerin kendisine iletildiğini aktardı.
    
     -Bakanlık desteğinin 10 kat artması bekleniyor-
    
     Bu yıl festival bütçesinin 1 milyon lira olarak planlandığını, Bakanlık'tan gelecek olan maddi desteğin artmasını beklediklerini ifade eden Tanık, Bakan Günay'ın geçen yıl katıldığı festivalde maddi manevi destek sözünü verdiğini söyledi. Festivaldeki canlandırmaların ünlü devlet sanatçıları tarafından yapılacağını belirten Tanık, bunun festivalin bütçesini de rahatlatacağını kaydetti.
    
     -Daha çok ses getirmesi planlanıyor-
    
     Festivalin 4 gün süreceğini ve her gün için etkili programların hazırlanacağını aktaran Tanık, daha etkili ve daha çok ses getirecek etkinliklerin yapılacağını belirterek, ''4 günlük festival boyunca her gün için ana başlıklar bulunacak. Bütçenin büyük kısmını buralara harcayarak daha fazla kişinin dikkatini çekmeyi sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Ses getirecek halk konserleri, alternatif bitkilerle ilgili ülke genlinde iyi tanınan isimlerin katılacağı sempozyum ve bir günün de konuk ülke için ayrılmasını planlıyoruz'' diye konuştu.
     Bu yılın konuk ülkesi seçimiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Tanık, 2013'ün Çin ile Türkiye arasında ekonomik işbirliği yılı olduğunu, Çin'in konuk ülke olması yönünde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
    
     -Mesir macunu İngiltere yolunda-
    
     Ürün çeşitliliği konusunda sürdürülen çalışmalar kapsamında 700 gramlık büyük boy kavanoz mesir macununun hazırlandığını kaydeden Tanık, ''Yılın ilk günü itibariyle 700 gramlık yeni büyük boy kavanoz mesir macunu derneğimiz tarafından piyasadaki bayilerimize verilmeye başlandı. Bal şeklindeki ekmeğe sürülebilir olan macunun, çocuklar ve yaşlılar tarafından daha rahat tüketildiği için tercih edilen ürün olduğunu tespit ettik. Kavanozun 220 ve 400 gramlığı mevcuttu, gelen talep üzerine 700 gramlık büyük boy kavanozu da vatandaşlarımıza sunduk'' dedi.
     İç piyasadaki çalışmaların yanında 2012 yılında ihracat atağı da yaptıklarını belirten Tanık, Rusya, Almanya ve Avusturya'ya ihracat gerçekleştirdiklerini, 2013 yılında ihracatın büyüyerek devam edeceğini söyledi.
     Tanık, şunları söyledi:
     ''2013 yılının ilk gününde İngiltere'ye mesir macunu ihraç edilmesiyle ilgili görüşmeler yaptık. İngiltere'de market ve mağaza zinciri sahibi olan bir Türk iş adamına numune gönderdik. Ayrıca 2012 yılı son günlerinde de Afganistan'a da numune göndermiştik, oradan da cevap gelmesini bekliyoruz. Her iki ülkeden de olumlu sonuç gelmesi halinde İngiltere ve Afganistan ihracat ağımıza dahil olmuş olacak.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER