ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:48

4. Uluslararası İstanbul Opera Festivali


Türk ve dünya operalarının seçkin yapıtlarını sanat severlerle buluşturacak "4. Uluslararası İstanbul Opera Festivali", 25 Haziran-8 Temmuz tarihlerinde İstanbul'a opera esintisi yaşatacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, DenizBank'ın katkılarıyla düzenlenen festivalde, tüm dünyada eserleri en çok sahnelenen opera bestecileri arasında yer alan Giuseppe Verdi'nin 200. doğum yıl dönümü anısına Aya İrini'de "Viva Verdi" Gala Konseri gerçekleştirilecek. Roberto Abbado yönetimindeki konserde, bariton Marco Vratogna, tenor Stefano Secco, tenor Marco Berti ve soprano Aleksandra Kurzak gibi operanın dünyaca ünlü solistleri sahne alacak.
Başrejisör Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğindeki festivalde, Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma", Vivaldi'nin "Bayezid", Giuseppe Verdi'nin altın çağ yapıtı kabul edilen "Rigoletto", Ali Hoca'nın "Lale Çılgınlığı" ile Okan Demiriş'in "IV. Murat" operaları da orijinal tarihi dekorlarda izlenebilecek.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, "Fesival kısa zamanda yakaladığı uluslararası başarı ile ülkemizin sınırlarını aşarak, dünya opera arenasında göğsümüzü kabartan bir noktaya erişmiştir" ifadesini kullandı.
Festivalin programı ise şöyle:
25 Haziran "Rigoletto" Haliç Kongre Merkezi
27 Haziran "Yıldırım Bayezid" Süreyya Operası
28 Haziran "Lale Çılgınlığı" Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi
29 Haziran "Bayezid" Süreyya Operası
1 Temmuz "Viva Verdi" Gala Konser Aya İrini
3- 4 Temmuz "Saraydan Kız Kaçırma" Topkapı Sarayı
7-8 Temmuz "IV. Murat" Topkapı Sarayı
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER