ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 13:00

320 büyük Selçuklu mirası belgelendi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde gerçekleştirilen Büyük Selçuklu Mirası projesinin ilk etabı tamamlandı. Proje kapsamında 12 ülke ve bir muhtar cumhuriyette 120 bin km karayolu kat edildi. 50 bin kare fotoğraf ve onlarca saat video kaydı yapıldı. Proje sonucunda 250’yi aşkın şehir, belde ve köye gidilerek 320 Selçuklu eseri foto ve video ile belgelendi. Çalışmanın sonucunda Büyük Selçuklu mirasını anlatan 180 dakikalık belgesel hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde, Selçuklu medeniyetine ait mimari eserlerin ve müzelerde bulunan taşınır kültür varlıklarının belgelenmesi amacıyla gerçekleştirilen ‘Büyük Selçuklu Mirası’ projesi törenle tanıtıldı. Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, TBMM Başkan Vekilleri Sadık Yakut ve Mehmet Sağlam, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve birçok davetli katıldı. Sunuculuğunu Tarihçi Yazar Talha Uğurluel’in yaptığı program proje kapsamında hazırlanan 180 dakikalık filmin kısa gösterimi ile başladı. Proje kapsamında 120 bin km karayolu kat edildi. 50 bin kare fotoğraf ve onlarca saat video kaydı yapıldı. 12 ülke bir muhtar cumhuriyet olmak üzere 250’yi aşkın şehir, belde ve köye gidildi. 320 Selçuklu eseri foto ve video ile belgelendi. Çalışmanın sonucunda Büyük Selçuklu mirasını anlatan 180 dakikalık belgesel hazırlandı. Ayrıca 2 ciltlik Büyük Selçuklu Mirası fotoğraf albümü ve 3 ciltlik bir mimari eser hazırlandı.

Proje koordinatörü İbrahim Yavaş, Büyük Selçuklu Devleti’nin eserlerinin bugüne kadar ulaşan eserlerinin belgelenme çalışmasının yapılmaması nedeniyle çalışmayı yaptıklarını söyledi. Ermenistan’dan Azerbaycan’a Suriye’den Filistin’e 12 ülke ve bir muhtar cumhuriyetinde çalışmalar yürüttüklerin belirten Yavaş, “Proje sonucu 320 eserin envanter çalışması yapıldı. Sadece mimari eserler değil müzelerde de çekimler yaptık. Bazı ülkelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın devreye girmesi ile çalışma yaptık. Proje sonucunda 3 ciltlik bir eser ortaya çıkardık.” diye konuştu.

Eserin İngilizce çevirisini yapan Türk dostları tarafından kendisine ‘Kadriye’ adı verilen Amerikalı yazar Katharine Branning konuşmasını Türkçe gerçekleştirdi. Büyük Selçuklu mirasının kendisine ilerleme ve yeniliği destek eden bir kültürü gösterdiğini belirten Branning, "Bir kültürün en önemli mirası sonraki kültürlere bıraktığı değerlerdir." dedi.

Programda, Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğretim elemanlarının hazırladığı konser icra edildi.

"SELÇUKLU, TÜRK MEDENİYETİNİN TEMEL TAŞLARINDAN BİRİSİDİR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geniş bir coğrafyada çok önemli bir çalışmanın yürütüldüğünü söyledi. Bir devletin çatısı altında olan bir coğrafyada bugün onlarca devletin bulunduğunu belirten Gül, "Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Büyük Selçuklu devleti Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan ve kültürel hayat çizgimize önemli bir katkısı vardır. Horasandan başlayan büyük Türk göçü Yemen Mısır ve Akdeniz’ e Selçuklular tarafından uzandı ve tüm buralarda Türk rüzgarı esti." dedi.

Selçuklular vakıf üzerinden bir çok eserde kendilerine has mimarı bir tarz benimsediklerini anlatan Gül, "Büyük Selçuklu devleti şanlı tarihimizde kendisinden daha sonra kurulan Osmanlı ve Türkiye cumhuriyetine temel taş olmuştur. Selçuklu Türk medeniyetinin temel taşlarından birisidir. Tarihimizde geniş geniş sayfalarla anlatırız Selçukluların bunun en önemli yerini alır. Bir çok önemli alim ve şairin yetişmesine vesile olmuştur.” şeklinde konuştu.

Edebiyat mimari eğitimden musikiye ordu ve devlet yapılanması birçok alanda zirveye ulaştığını belirten Gül, "Beraber yaşamayı farklı kültür din ve inançtan insanlarla beraber yaşamayı başarmıştır. Ahmet Yesevi Mevlana, Yunus ve Abdulkadir Geylani gibi tasavvuf ve ilim alanında çok güçlü sesler olmuşlardır. Selçuklular Maneraünnehir’den Horasan’a gelmiş, Malazgirt zaferi ile Anadolu’ya gelmişler. Anadolu bu dönemde bizlere yurt olmuş kültür ve sanattaki zengin eserlerin yanı sıra medeniyetler arası uyum konusunda en önemli merkezlerden biri olmuştur.” açıklamasında bulundu.

"BU BİR ENVANTER ÇALIŞMASI OLARAK GÖRÜLMEMELİ"

"Günümüzde bu büyük medeniyete sahip çıkmak ve vefa göstermek bizim vazifemizdir" diyen Gül şunları söyledi: "Biz bu gemiye sahip çıkarak Selçuklu döneminden gelen bütün eserlerin hakkı ile korunmasını sağlamalıyız. Projemiz böyle bir anlayışla doğdu bize sunulduğunda Cumhurbaşkanlığı olarak himayemize almayı uygun gördük. Özbekistan’dan Ermenistan’a Gürcistan’dan Irak’a Türkiye’den Suriye’ye birçok ülkeye saçılan büyük bir coğrafya var. Bu çalışmalar toparlanırken bu ülkelerin değerli yöneticileri yardımda bulundu. Bundan dolayı bu değerli dostumuz olan komşumuz ülkeler başka olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum ortak mirasın ortaya çıkmasına katkı sağlayıp müsaade ettikleri için. Bu bir envanter çalışması olarak görülmemeli. Bunlardan ilham alınmalı ve bugün ki çağa yansıtılmalı."

PROJE KAPSAMINDA 12 ÜLKE’DEKİ 320 ESER FOTOĞRAFLANDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde 2009 yılı Kasım ayında başlatılan ‘Büyük Selçuklu Mirası Projesi’, Anadolu topraklarıyla sınırlı kalmayıp, yurtdışındaki müzelerde bulunan eserleri de kapsayan bir envanter çalışması niteliğini taşıyor. Yaklaşık 36 ay süren projeyi, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) denetiminde Konya Aydınlar Ocağı Derneği yürüttü. Kısa vadede Büyük Selçuklu Devletine ait eserlerin toplu bir envanterini çıkarmak amaçlansa da, uzun vadede Türkiye dışındaki kültürel mirasımız tespiti, dolayısıyla bu eserlere sahip çıkılması amaçlanıyor. Bu sayede gerek restorasyon çalışmalarına gerekse bilimsel çalışmalara ciddi bir zemin hazırlanmış olacak. Proje kapsamında, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, İran, İsrail, Mısır, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan, Türkiye ve Yemen ile özerk cumhuriyet olan Nahcıvan'daki Selçuklu mimari eserlerinin son durumlarının tespit edilip, fotoğrafları ve görüntülerinin çekildi. Tespit edilen 12 ülke ve bir muhtar cumhuriyet sınırları 320’den fazla Büyük Selçuklu eseri fotoğraflanarak kayıt altına alındı. Ayrıca bu ülkeler dışında Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, Suriye, İran’daki Selçuklu koleksiyonuna sahip müzelerde bulunan mermer, ahşap, çini, sikke, kilim, halı, yazma eserler ile madeni ve taş eserler fotoğraflanacak ve kısa bilgilerle tanıtıldı. Mimari eserler ayrıca çekimleri yapılarak bir belgesel haline getirildi. Fotoğraflanan eserlerin 3 ciltlik bir albüm halinde yayımlanması ve tüm çalışmaların 120 dakikalık bir belgesel haline getirilmesi de proje kapsamında.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER