ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 11:42

300 bin liralık altın elbise

300 bin liralık altın elbise

Kahramanmaraşlı bir kuyumcu, 78 bin parça altından oluşan 3 kilogram ağırlığında altın elbise üretti.


Kahramanmaraşlı bir kuyumcunun ürettiği 78 bin parça altından oluşan 3 kilogram ağırlığındaki altın elbise, 300 bin liralık satış fiyatına rağmen 8 müşteri tarafından alındı.

Kuyumculuk şirketinin sahibi Ahmet Atakan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimsenin cesaret edemediği tasarımlar yaptıklarını ve özellikle Ege Bölgesi'nde satışa sunduklarını belirtti. Yöresel takılara ağırlık verdiklerini, 6 ay önce de altın elbise tasarlamaya başladıklarını anlatan Atakan, son tasarımlarının da 22 ayar altından oluştuğunu dile getirdi. Altından yapılan elbiseyi 7 ustanın tek tek işleyerek 15 günde ortaya çıkardığını söyleyen Atakan, "Elbisenin şu andaki fiyatı 300 bin lira civarında" dedi.

- "SATAMAYIZ DEDİK AMA..."

Altın kasalarında sakladıkları elbise satışının gayet iyi gittiğini anlatan Ahmet Atakan, "Satamayız dedik ama satışı da güzel oldu. Şu ana kadar 8 tane sattık. Siparişlerimiz var, yapmaya ve satmaya devam edeceğiz. Bu yıl sonuna kadar da toplam 10 tane altın elbise satmış olacağız. Ekonomik kriz herkesi etkilemedi, parası olan da çok memleketimizde. Bu elbiseyi almak için sırada bekleyenler de var. Ekonomik kriz, dolar ve altın fiyatındaki değişimler fark etmiyor, farklı bir şey yaptığınızda hepsini aşabiliyorsunuz " dedi.

Müşterilerini gizli tuttuklarını ancak talebin daha çok iş adamları ve aşiret ağalarından geldiğini dile getiren Atakan, elbisenin uzunluğuna, giyecek kadının kilosuna göre elbise fiyatının değiştiğini, 700-800 bin liralık yeni bir elbise üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Atakan, altın elbiseyi giyecek kadının ölçüsüne göre çalıştıklarına da işaret ederek, "Terzi edasıyla ölçü alıp üretim yapıyoruz. Ablalarımız biraz kiloluysa malzeme daha fazla gidecek. 300 bin liralık fiyat 400 bin liraya çıkacak" diye konuştu.

- DÜĞÜN YA DA NİŞAN ELBİSESİ OLARAK DA SATILIYOR

Kadınların altın elbiseye bayıldığını da söyleyen Atakan, "Sokakta giyilecek elbise değil, insanlar giymese bile bu ürüne sahip olmak istiyor. Düğün veya nişan elbisesi olarak da sattık" dedi.

Ahmet Atakan, şubat ayından sonra Arap ülkelerine de altın elbise satmaya hazırlandıklarını vurguladı.
Yılbaşına yetişmesi için 2 elbise daha tasarladıklarını anlatan Atakan, "Yılbaşına yetişmesi için de 2 elbise siparişimiz var, sanıyorum yeni yıl hediyesi olarak düşünüldü. Biz de en kısa sürede hazırlayıp siparişimizi teslim edeceğiz" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER