ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:19

27. Uluslararası İzmir Festivali'ne doğru


İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV), çeşitli kuruluşların desteğiyle düzenlediği 27. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında ilk konser, 2 Mayıs'ta 189 yaşındaki New York Filarmoni Orkestrası tarafından verilecek.
     ABD'nin en eski orkestrası New York Filarmoni, "2013 Avrupa-Bahar" turnesinin ilk durağı İzmir konserinde, müzik direktörü Alan Gilbert yönetiminde, dünyanın en iyi piyanistleri arasında sayılan Emanuel Ax'a eşlik edecek.
     Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenecek konserde Ax, dünya çapında beğeni toplamış Mozart yorumlarından biri olan 25 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. İkinci bölümde orkestra, Bruckner'ın Wagner'e adadığı 3. senfonisini çalacak.
     Festivalin açılış konserini ise Efes Antik Tiyatro'nun eşsiz atmosferi eşliğinde, bu yıl 30. yılını kutlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) sanatçıları verecek.
     İZDOB solistleri ve korosu, 6 Mayıs'taki konserde, bu yıl doğumlarının 200. yılı tüm dünyada kutlanan Verdi ve Wagner'in eserlerinden örnekler sunacak.
     Sanatseverler, festival boyunca Bergama Kızılavlu'da "Minquet Quartet"i, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda "Harlem Dans Tiyatrosu"nu, Efes Celcus Kütüphanesi'nde Kremerata Baltica Oda Orkestrası eşliğinde ünlü çellist Mischa Maisky'yi, Efes Odeon'da Amarcord Wien topluluğu eşliğinde Viyana Operası'ndan mezzosoprano Adrineh Simonian'ı, Kemeraltı'nda tarihi Abacıoğlu Han'da dünyada barok müziğin seçkin isimleri olarak yer edinmiş viyola da gamba sanatçısı Hille Perl ve Lee Santana ile İzmir Barok Topluluğu'nu, kapanış konserinde ise Polonya'dan "Apollon Musagete Quartet"i dinleme olanağı bulacaklar.
     İKSEV binasında düzenlenen festival tanıtım toplantısında konuşan İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, EXPO 2020 adayı İzmir kentine yakışır bir festival organize etmeye çalıştıklarını söyledi.
     Toplantıda, festivale destek veren kurumlara teşekkür eden Sarper, "İzmir'i sanatsal anlamda üst düzeye çıkaracak bir festival olacak" dedi.
     Festival biletleri 20 Nisan'dan itibaren satışa sunulacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER