ÖNE ÇIKANLAR :
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 13:31

27 Mart Dünya Tiyatro Günü


Farklı türden eserlerle sanatseverlerin karşısına çıkan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü (DT), 2013-2014 sanat sezonunda 1 milyon 152 bin 354 seyirciyi salonlarda ağırladı.
AA muhabirinin DT yetkililerinden edindiği bilgilere göre, 2013-2014 sezonunda hem yerli hem de yabancı çok sayıda eseri izleyiciyle buluşturan DT, bu yıl ilkini düzenlediği "Çehov Haftası" ile 16 bin sanatseveri tiyatroyla kucakladı. Modern kısa öykülerin kurucularından Rus tiyatro yazarı Anton Çehov'un eserlerinin sahneye taşındığı hafta boyunca 51 temsil gerçekleştirildi.
Yine bu yıl ilk kez gerçekleştirilen "Shakespeare Haftası"yla da binlerce seyircinin karşısına çıkan DT, İngiliz ozan ve oyun yazarı William Shakespeare'in eserlerinin sahneye taşındığı hafta boyunca 43 temsil sundu.
-58 sahnede, 4 bin 143 temsil
Bu sezon tiyatroseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşan ve biletlerin temsillerden günler öncesinde tükendiği DT'de, perdelerin açıldığı 1 Ekim'den bu yana 58 sahnede, 4 bin 143 temsil verildi.
Ayrıca DT, Dünya Tiyatro Günü nedeniyle yarın temsil edilecek 28 değişik oyunu da ücretsiz sahneleyecek. Sanatseverler, DT'nin 12 bölgesindeki 23 sahnesinde ve Kayseri, Tunceli, Hakkari ve Foça-Cezaevi turne sahnelerinde ücretsiz temsilleri izleyebilecek.
-Doğudan batıya her yer tiyatro
Doğudan batıya Türkiye'nin sayısız köşesindeki tiyatroseverlerin karşısına çıkan DT, sezonun kalan bölümünde de eserleri izleyiciyle bir araya getirmeye devam edecek. 7 bölgede 7 farklı etkinlikle sanatseverlere tiyatro dolu günler yaşatacak DT, nisan ve mayıs aylarında Diyarbakır, Adana, Van, Ankara, Trabzon, Konya ve Antalya'da 7 ulusal, uluslararası ve çocuk festivalini gerçekleştirecek.

Orhan Asena'ya ithaf edilen "Diyarbakır 11. Orhan Asena Yerli Oyunları Tiyatro Festivali", 5-26 Nisan'da düzenlenecek.

Sabancı Vakfı'nın işbirliğiyle "Sabancı 16. Uluslararası Adana Tiyatro Festivali" 14 Nisan-16 Mayıs'ta yapılacak.

"Van 13. Akdamar Çocuk ve Gençlik TiyatrolarıFestivali", farklı okullardan tiyatro gruplarının hazırladığı oyunların yanı sıra amatör gençlik tiyatrolarının da katılımıyla 23 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Geçen yıl 12 ülkenin katıldığı ve 25 bin kişinin izlediği "10. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 24-29 Nisan'da hayata geçirilecek.

"Trabzon, 15. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali", 2-15 Mayıs'ta; "7. 'Bin Nefes Bir Ses' Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Tiyatro Festivali", Konya'da 4-14 Mayıs'ta sanatseverlerle buluşturulacak.

Ayrıca "Antalya, 5. Uluslararası Tiyatro Festivali" de 17-27 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER