ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 00:29

'2012 Türkiye'de Çin Yılı'nın galası yapıldı


'İpek Yolu'nun Başlangıcı, Büyüleyici Çin' temasıyla başlayan, 'Türkiye'de Çin Kültür Yılı' gala konseriyle sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu yıl vesilesiyle Çin kültürünün güzel örneklerinin tanındığını vurgulayarak, 2013’te de Çin’de Türkiye kültürünü çok iyi bir şekilde tanıtmaya çalışacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çin Kültür Bakanlığı, Çin Edebiyatçılar ve Sanatçılar Federasyonu ile Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin katkılarıyla Ankara Büyük Tiyatro'da ‘Tarihi İpek Yolundan Coşkulu Nameler' adı altında kapanış programı düzenlendi. Çin çalgılarının, Çin opera sanatçılarının ve dansçılarının sahne aldığı programa, Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile eşi Gülten Günay da katıldı.

Kapanış töreninde konuşan Bakan Günay, 2012 yılının Türkiye'de Çin kültür yılı olması nedeniyle İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu birçok şehrin, Çin kültürünün güzel örnekleriyle tanıştığını belirtti. Günay, "Çin, çok büyük bir uygarlık. Doğuda ne kadar büyük bir tarih, bir gelenek, modern sanatlar konusunda, geleneksel sanatlar konusunda nasıl büyük bir zenginlik olduğunu biz çeşitli şehirlerimizdeki gösterilerde bir kez daha öğrenmiş olduk. Bu gece çok güzel bir kapanış oldu.'' dedi.

Bu ay İstanbul'da Çin kültürünün renklerini barındıran iki sergi açılışı yaptığını anımsatan Günay, gelecek yıl da Çin'de Türkiye kültürünü en iyi şekilde tanıtmaya çalışacaklarını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER