ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 11:23

2. El'de sloğan: "Dönüşüm Muhteşem Olacak"


Türkiye'nin sıra dışı film festivallerinden "2. El Film Festivali", bu yıl "Dönüşüm Muhteşem Olacak" sloganıyla 6-9 Mart'ta alternatif bir kültür sanat gündemi oluşturacak.
"Bir Bilet Bir Kitap" projesiyle ikinci el kitap getirene etkinliklere ücretsiz katılabileceği bir biletin verileceği festivalde, elde edilen kitaplar ihtiyaç sahibi okullara gönderilecek.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 8 kadın 8 film temasıyla kadın filmleri seçkisi sunacağı festivalin açılışı ise Halit Refiğ'in restore edilen "Gurbet Kuşları" filmiyle yapılacak.
Ankara Kısa Filmciler Derneğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlediği festivalin gala ve açılışı ANKAmall AVM'de, film gösterimleri ise Kızılırmak Sineması'nda gerçekleştirilecek.
Festival Başkanı Kerem Akkoyunlu, AA muhabirine, 8'incisi düzenlenen festivalde bu yıl "dönüşüm" sloganını seçtiklerini belirterek, "Dönüşüm, aslında kendi içimizdeki dönüşümü de özetliyor. 2. El Film Festivali kitlesi, programı, deneyimi, bilinirliliği artmış sahiplenilen bir festival haline geldi" dedi.
-"Bu bir tepki hareketi"
Önceki yılllara nazaran bu yıl rekor sayılabilecek başvuru aldıklarını kaydeden Akkoyunlu, "2. El'e, elenmiş üç kısa filmcinin bir günlük bir etkinliği, bir tepki hareketi olarak başladık ama aldığımız olumlu eleştirilerle bu bir festivale dönüştü. Şimdiye kadar 300 civarında Türk sinemasının önemli isimlerini konuk ettik, 100'e yakın atölye, 2 bine yakın film gösterimi yaptık. Dolayısıyla '2. El Film Festivali' demek bize artık yetersiz geliyor çünkü geçen yıl oluşturulan festival ormanlarını, bu yıl bir kitap getirene bir bilet kampanyasını ya da film atölyeleri gibi unsurları da düşününce, bu bir tepki hareketi oluşumu" diye konuştu.
Akkoyunlu, Türkiye'de var olan yaklaşık 200 film festivalinin çoğunda her yıl "jüri" ve "içerik" tartışması yaşandığını, ödüllerde haksızlık yapıldığı eleştirilerini hatırlatarak, 2.El Film Festivali'nin festivallere katılan yönetmenlere "Eğer elerseniz biz buradayız, ön eleme elenmiş film kötü film değildir" mesajını verdiğini söyledi.

-İkinci el 1 kitap, 1 bilet demek

Bu yıl, festival boyunca ikinci el kitap getirenlere bir bilet verdiklerini bildiren Akkoyunlu, böylece "ikinci el"in de ilk kez somutlaştığını dile getirdi.
Akkoyunlu, "Bir Kitap, Bir Bilet" kampanyasıyla ikinci el kitabını festival alanında bulunan 'Dönüşüm' kutularına bırakanların alacakları biletlerle etkinliklere ücretsiz katılabileceklerini kaydetti.
Toplanan kitapların da ihtiyaç sahibi okullara gönderileceğini belirten Akkoyunlu, "Hedef 88 bin kitap, şimdiden Van merkezde ve çevre ilçelerinde bizden kitap bekleyen 50'ye yakın okul var" dedi.

Akkoyunlu, Dünya Kadınlar Günü kapsamında da "8 Mart, 8 Festival, 8 Kadın, 8 Film" etkinliğiyle sektör içerisinde yer alan 8 kadının seçtiği kısa filmlerin gösteriminin ardından, söyleşi de gerçekleştirileceğini dile getirdi.
-Gurbet Kuşları'na "100 Yıllık Şilt"
"Türk sinemasının 100. yılı" olması nedeniyle festival, Türkiye'nin önde gelen yönetmenlerinden Halit Refiğ'in, 1964 yılında çektiği "Gurbet Kuşları" filminin restore edilen versiyonunun gösterimiyle açılacak.
Açılışta, Türk Sineması'nın 100. Yaşında, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e, Sinema Genel Müdürü Cem Erkul'a, Fanatik Video Kurucusu Nejdet Arkın'a, Gurbet Kuşları Filmi'nin yapımcısı Recep Ekiciler'e ve 5 yıl önce yaşamını yitiren yönetmen Halit Refiğ'in anısına Eşi Prof. Gülper Refiğ'e "100 Yıllık Şilt" sunulacak.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER