ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:04

"17. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması"


Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneğince (DASK) Tokat'ın Niksar ilçesinde düzenlenen "17. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması"na katılanlar, ilçenin doğal güzelliklerinin ve tarihi mekanlarının fotoğrafını çekti.
     Yarışmaya katılan yerli ve yabancı 350 kişi, Niksar Kalesi, Yağıbasan Medresesi, Ulu Cami, Danişmend Melik Ahmet Gazi Türbesi ve Talazan Köprüsü ile Çamiçi Yaylası'nı ve civardaki köyleri fotoğrafladı.
     Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması Düzenleme Kurulu Başkanı Funda Gönendik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hem Türkiye'deki fotoğraf sanatçıları hem de 13 ülkeden fotoğraf tutkunları burada buluştu. Bu etkinlik, fotoğrafçıların her yıl buluşmasını sağlıyor" diye konuştu.
     Organizasyon kapsamında çocuklar arasında da yarışma düzenlediklerini belirten Gönendik, 139'u Niksar'dan olmak üzere yarışmaya 150 çocuğun katıldığını ifade ederek, "Burada amacımız çocukları yarıştırmak değil, çocuklara fotoğrafçılığı sevdirmek" dedi.
     Bu etkinlikleri valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimlerin katkılarıyla düzenlediklerini dile getiren Gönendik, yarışmada para ödülü verilmediğini belirterek, "Bu organizasyona 'prestij yarışması' diyoruz" ifadesini kullandı.
     Niksar'ın çok güzel bir doğaya sahip olduğunu vurgulayan Gönendik, "Biz, burayı doğasıyla, insanıyla, bitki çeşitliliğiyle, manzarasıyla değerlendiriyoruz. Niksar, tarihiyle de çok zengin bir bölge" diye konuştu.
     Yarışmacıların çektiği fotoğrafların 7 kişilik jüri tarafından değerlendirildiğini belirten Gönendik, yarın sona erecek yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verileceğini dile getirdi.
     Gönendik, yarışmanın Niksar'ın tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER