ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2013 Pazar 09:25

100 yıldır ibadete kapalı Kasımiye Medresesi'nde Kadir Gecesi ihya edildi

100 yıldır ibadete kapalı Kasımiye Medresesinde Kadir Gecesi ihya edildi


Mardin’de Kadir Gecesi 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi'nde ihya edildi. Yüzlerce vatandaşın akın ettiği Kasımiye Medresesi'nde 100 yıl aradan sonra ilk defa Kadir Gecesi ihya etmenin mutluluğunu yaşadı. Kadın ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği medrese tıklım tıklım dolunca vatandaşlar bu sefer çatı katına çıkıp namazlarını kılmak zorunda kaldı.

Mübarek Ramazan ayının başlaması ile birlikte 100 yıl sonra medresede ilk defa teravih namazı kılınmasının ardından harekete geçen Mardin Müftülüğü vatandaşların Kadir Gecesi'ni ihya edebilmesi için Kasımiye Medresesi'nde program düzenledi. Medresede düzenlenen Kadir Gecesi programına katılan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun vatandaşlarla birlikte teravih namazı kıldı. Gecenin geç saatlerine kadar vatandaşlarla birlikte Kadir Gecesi'ni ihya eden Vali Cengiz ve Belediye Başkanı Ayanoğlu, vatandaşların Kadir Gecesi'ni kutladı.

Mardin Müftülüğü tarafından düzenlenen Kadir Gecesi programında vatandaşlara Kur'an ziyafeti sunuldu. Kılınan Teravih namazının ardından Hafız Abdullah Demir’in okuduğu Kur'an Kerim ile adeta vatandaşları mest etti. İlahilerin okunduğu gecede vatandaşlara gecenin geç saatlerine kadar dini sohbetler verildi.

700 yıllık tarihi medreseyi yeniden eski kimliğine kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Müftü Dursun Ali Coşkun, Mardin’de bu seneki Kadir Gecesi'nin ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. 100 yıldır ibadete kapalı olan tarihi medresesinde ilk defa Kadir Gecesini ihya ettiklerini belirten Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, ”Ecdadın bize miras bıraktığı medresede Kadir Gecesi'ni ihya ediyoruz. Bunu çok anlamlı buluyorum. Şu anda medresenin üç katı açıldı. Çoluk çocuk kadın, yaşlı genç herkes buraya akın etti. Şu açıdan önemli buluyorum. Akkoyunların, Artukluların 700 yıl önce bize bıraktığı manevi bir mirastır.” dedi.

Kasmiye Medresesi hem fenni ilimler hem de dini ilimler açısından oldukça önemli bir eser olduğunu ifade eden Coşkun sözlerini şöyle sürdürdü: ”Zinciriye Medresesi'nden sonra Mardin için önemli bir medresedir. Burada önemli ilim adamları ve alimler yetiştirmiştir. 100 yıl aradan sonra Kadir Gecesi'ni böyle Kur'an ziyafeti ile böyle anlamlı bir şekilde ihya etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihi kimliği yanında medrese bir ilim ve dini külliyedir. Buranın ayrı bir manevi havası var. Mardin’de bulunan diğer medreseleri de aynı şekilde insanların dini vecibelerini yerine getirmek için hizmetine açmak istiyoruz. Özellikle bu gece bölgemizde kardeşliğe birlik ve beraberliğimize özellikle bu süreçte kaynaşmamıza hayırlı bir şekilde olacağına kanaatindeyim. Bütün İslam âleminin Kadir gecesini tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu ise,100 yıl sonra bu medresede ibadetlerin yeniden yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Ayanoğlu, ”Burada teravih namazları eda ederken sanki kendimizi Mekke ve Medine’de hissettik. Atalarımız bize güzel bir miras bıraktı. Bu mirası en iyi şekilde değerlendireceğiz. Kadir Gecesi'nin Türkiye’ye, Mardin’e hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi

Kasmiye Medresesi'nde Kadir Gecesi'ni ihya etmenin mutluluğunu yaşayan vatandaşlar ise, medreseyi ibadete açan Mardin Valiliği ve Mardin Müftülüğüne teşekkür etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER