ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KÜLTÜR-SANATTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2016 Pazartesi 16:58

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

10 Kasım Atatürkü Anma Günü ve Atatürk Haftası

Etkinlikler kapsamında "Minyatür Atatürk Müzesi" sergisi Ataşehir'de açıldı


Ataşehir Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Ataşehir Şubesi'nin, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Minyatür Atatürk Müzesi" sergisi açıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaveri Salih Bozok’un oğlu Cemil Salih Bozok ile Sabiha Gökçen’in manevi oğlu yazar S. Eriş Ülger’in arşivinden oluşan, Atatürk’ün hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafları ve özel eşyalarının yer aldığı sergi Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Salonu'nda sanatseverlerle buluştu.

Atatürk'e ait cep saati, nişan, deri cüzdan, sigara tabakası ve kahve fincanı gibi yüzlerce özel eşyanın görülebileceği serginin açılışı, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları İlhami Yılmaz ve Sadık Kayhan, Ataşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Sadi Özata, Türk Kadınlar Birliği Ataşehir Şubesi Başkanı Nurdan Aykın ve yazar Eriş Ülger tarafından yapıldı.

Açılış için düzenlenen kokteyl sonrasında, Ülger'in "Atatürk ve Çağdaş Olmak" konulu söyleşisi de sergi alanında gerçekleşti.

Ülger söyleşide şu görüşleri paylaştı:

"Elbette sizler de Atatürk hakkında birçok bilgiye sahipsiniz. Ben size bugün Atatürk'ü doğru yönleriyle anlatmak isterim. Atatürk mucizevi bir insandır. Bunun örneklerinden birini anlatmak istiyorum. Tarih 8 Ağustos 1922. Ankara Polatlı'da 150 bin kişilik bir Türk ordusu var. Bir buçuk yılda bin bir imkansızlıkla kurulmuş bir ordu. Bu ordu, 8 Ağustos gecesi, gece yürüyüşü ile Polatlı'dan Afyon Ovası'na doğru yola çıkıyor. Yokluk içindeki ordu 513 kilometre mesafe katederek 26 Ağustos'ta Afyon Ovası'na geliyor. Bu ordu sadece 2 buçuk saat dinlendikten sonra savaşa giriyor ve kazanıyor. İşte bu bir mucizedir."

Sergi 14 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER