ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 13:31

Yorgunluğa karşı masaj

Yorgunluğa karşı masaj

Günümüzde kalabalık şehir hayatı ve iş temposu vücudumuzda kalıcı bir yorgunluğa sebep oluyor.


Kaslarıın hayat boyu aktif, pasif her durumda çalıştığını, yanlış duruş pozisyonları sebebiyle bel, sırt, boyun, kol ve bacakta ağrı ve tutulmalar meydana gelidiğini, gün boyu ayakta durmaktan, masa başında, bilgisayar önünde çalışmaktan oluşan ağrıların önemli sıkıntılara sebep olduğunu belirten uzmanlar, masajın ağrıyı azaltarak yorgunluğu gidermeye yardımcı oluğunu söyledi.

Günümüzde kalabalık şehir hayatı ve iş temposu vücudumuzda kalıcı bir yorgunluğa sebep oluyor. Özellikle yoğun iş stresi altında bulunan kişiler zamanla monotonlaşan bir hayat yaşamak mecburiyetinde kalırlar. Devamlı ayakta çalışılması gereken işler insan olarak bizlere ağır yorgunluk hissi ve ağrılar yükleyebileceğini belirten Nişantaşı SPA kurucuları Kadir Durmaz ve Murat Yonar, “Kaslarımız hayat boyu aktif, pasif her durumda çalışmaktadır. Günlük hayatta yanlış duruş pozisyonları sebebiyle bel, sırt, boyun, kol ve bacakta ağrı ve tutulmalar meydana gelir. Gün boyu ayakta durmaktan, masa başında, bilgisayar önünde çalışmaktan oluşan ağrılar, insan hayatında önemli sıkıntılara sebep olur. Her ağrı, insanda az çok bir depresyon meydana getirir. Yorgunlukla artan bu ağrılar, en sık bel, sırt, boyun, omuz, kol ve bacak kasları tutulmasıyla ortaya çıkar. Görülme sıklığı, yaşla birlikte artar. Masaj, ağrıyı azaltarak yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

Ağrıyı hafiflettiği için de, stresli insanları rahatlatır. Masajın kasları yumuşattığını, ödemi (şişlikleri) gidererek kas ağrılarını geçirdiğini biliyoruz. Masaj diğer bir faydası da kan dolaşımını hızlandırarak vücutta biriken laktik asit birikmelerini lenf yoluyla dışarı atılmasını kolaylaştırır. Masaj, kasları tutan ağrılı bütün durumlarda uygulanır. Kas hastalıklarında ilaç tedavisinin yanında masaj uygulamaları, iyileşme hızını artırır. Kırıklarda uzun zaman alçıda kalan kol, bacak, kalça gibi bölgelere, kırık iyileştikten sonra özel masajlarla güçlendirme uygulanır” dediler.

Masajın vücutta etkisine dair Durmaz ve Yonar, "Masajın harikalarından biride, uyuşma anlamına gelen endorfin (mutluluk hormonu)salgılanmasını sağlayarak, kişinin rahatlamasına sebep olur. Psikoloji açısından düşünürsek masaj uygulama yapılan kişide yan etkisi bulunmamakla birlikte; anti depresan ve psikoterapi etkisi verir. Kişinin algılarını nötr duruma taşıdığından, iletişimlerinin sakin ve anlayış içerisinde geçtiğini zamanla olumlu düşüncelere yer verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz" ifadelerini kullandılar.


Spa Merkezlerinde en çok tercih edilen masaj türleri hakkında bilgi veren Durmaz Murat Yonar, "Türkiye’de ve hatta dünyada en çok İsveç masajı, baş ve boyun masajı tercih ediliyor. Fakat bizim misafirlerimiz genelde Medikal Masaj talep etmektedirler. İsveç masajı; Kas gevşetici ve stres giderici olan bu masaj türü, vücut gerginliğinin azaltılmasını ve kaybedilen enerjinin tekrar kazanılmasını sağlar. Baskının vücudun ihtiyacına göre yön bulduğu İsveç masajı, egzersiz sonrası kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Medikal masaj; Tıp alanında en fazla tercih edilen bir masaj türüdür. Diğer adıyla da “Tıbbi Masaj” olarak da adlandırılır. Özel medikal krem ve yağlar kullanılarak, sorunlu bölgelere yönelik daha detaylı uygulanan bir masaj çeşididir.


Bölgesel masaj; Vücudun ihtiyacı doğrultusunda yön bulan bu masajda özellikle gergin kaslar üzerine yoğunlaşılır. Baskı ve uygulanacak tekniklerin kişisel olarak uyarlandığı bu masaj derinlemesine rahatlık verir. Baş ve boyun masajı; Dış etkenlerden dolayı vücutta oluşan stres yoğunlukla baş ve boyun bölgesinde yoğunlaşır. Baş ve boyun bölgesine yapılan baskı teknikleri sayesinde enerji blokajı çözülür. Derinlemesine rahatlık verir ve dengeyi sağlar. Diğer bakımlarla kombine edilmesi tavsiye edilir" dediler.


Kadir Durmaz ve Murat Yonar, Nişantaşı SPA'nın uzun yıllar sektörün en büyük spa merkezlerinde çalışmış uzman bir ekip tarafından kurulduğunu, hafta içi ve hafta sonu 10:00 - 21:00 saatleri arasında hizmet verdiklerini belirterek "Yorgunluğundan kurtulmak ve rahatlamak için mükemmel bir spa merkezi kurduklarını belirterek "Terapi süreleri 50 ila 90 dakika arasında değişiyor. Rezervasyon sistemi ile çalışılıyor, müşterilerimize 3’lü ve 6’lı paketler şeklinde çok cazip seçenekler sunuyoruz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler www.spanisantasi.com veya www.nisantasispa.com adreslerini ziyaret edebilir" dediler.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER