ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 11:11

Ücretsiz psikolojik ve hukuki destek verilecek

Ücretsiz psikolojik ve hukuki destek verilecek

Kadın Dayanışma Vakfı koordinatörlüğünde yürütülen "Yerel İşbirlikleri Aracılığıyla Şiddetle Mücadele Mekanizmalarının Güçlendirilmesi" projesiyle, şiddete uğrayan kadınlara ücretsiz psikolojik ve hukuki destek verilecek.


Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK'ların kapasitesinin güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında, "Yerel İşbirlikleri Aracılığıyla Şiddetle Mücadele Mekanizmalarının Güçlendirilmesi" projesi başladı.

Ana yararlanıcısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olan, Kadın Dayanışma Vakfı koordinatörlüğünde İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Adana Kadın Dayanışma ve Sığınmaevi Derneği ile yürütülen projeyle, 15 ay boyunca şiddete uğrayan kadınlara ücretsiz psikolojik ve hukuki destek verilecek.

Proje kapsamında bin 200 kadın, 60 kamu görevlisi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, Kadın Dayanışma Merkezlerinin standartları ve hizmetleri iyileştirilecek.

Kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarının geliştirilmesi amacıyla kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini artırmak için eğitimler ve çalışmalar yapılacak.

Psikolog ve avukatlar istihdam edilecek

Projenin uygulanacağı illerdeki gecekondu yerleşimlerinde, kentsel dönüşümlerin sürdüğü, gelir seviyesinin düşük olduğu mahallelerde kadına şiddet konusunda farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda Ankara'da 400, İzmir'de 300 ve Adana'da 300 olmak üzere evlerdeki toplamda bin kadına ulaşılacak.

Kadına yönelik şiddet alanında çalışan üç kadın kuruluşunun kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla, her bir kuruluştan en az 25 olmak üzere 75 kadının katılacağı güçlenme eğitimleri gerçekleştirilecek.

Eğitici eğitimlerinin de verileceği proje ortağı kuruluşlardaki Kadın Dayanışma Merkezlerinde şiddete uğrayan kadınlara, ihtiyaç duydukları uzmanlık desteğini sunacak psikolog ve avukatlar istihdam edilecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER