ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 12:29

Tükenmişlik sendromuna girebilirsiniz

Tükenmişlik sendromuna girebilirsiniz

Kariyer de yaparım çocuk da diyorsanız bu uyarı sizin için.


Hem kariyerinde başarı, hem de evde çocuklarına çok iyi bir anne olmak isteyen kadınlara uzmanlardan uyarı geldi. İki taraf arasında sıkışmak durumunda kalabilen annelerin aynı zamanda tükenmişlik sendromu yaşama ihtimalinin güçlenebileceğini belirtildi. Psikiyatri uzmanları annelik sanatının icrası için doğru iletişim ile mükemmelliği birbirinden ayırt etmek gerektiğinin altını çizdi.

Nöroloji Uzmanı Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, çalışan kadınların yaşadığı zorluklara karşı dikkat çeken uyarılarda bulundu. Dr. Mehmet Yavuz, kariyer ile ev hayatı arasında kimi zaman seçim yapmaya zorlanan, kimi zaman da iki tercihi de aynı anda sahiplenen kadınların bulunduğunu belirtti. Yavuz, yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında annelere düşen görevlere dikkat çekti.

Çocuklara doğru bir anne olmak, onlarla sağlıklı iletişim kurmayı, mükemmel olmak, her şeyi eksiksiz yapmak arasında ayrım yapmanın gerekli olduğunu belirten Yavuz, “Bu durum, özellikle de mükemmel anne olmaya çalışan kadınlarda psikolojinin olumsuz etkilenmesiyle sonuçlanabilir. Örneğin hem kariyerinde başarılı olmak hem de mükemmel anne olmak isteyen kadınlar, çocuklarına çok daha düşkün davranma eğilimi gösterebilir. İki taraf arasında sıkışmak, tükenmişlik hissinin yoğunlaşması sonucunu oluşturabilir.” uyarısında bulundu.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNU TETİKLEYEBİLİR

Mükemmel olmaya çalışan kadının hem kendine hem de çocuğuna karşı zararlı olabileceğinin altını çizen Yavuz, “Mükemmel kadın imajı çalışan annelerde hem kişinin kendisini hem de çocuklarını doğrudan etkiler. Hem anne hem iş kadını hem de iyi bir eş olmayı isteyenler için hastalıklar da kaçınılmaz bir hal alır. Bu gibi durumlarda kadınları tükenmişlik hissi, depresyon, panik atak belirtileri, unutkanlık, mide rahatsızlıkları ve cinsel isteksizlik gibi psikolojik rahatsızlıklar karşılar. Çalışan anneler çocuklarının her isteğini yerine getirmeye çalışır. Hemen hemen tüm istekleri karşılanan çocuklar ileride bu şartları diğer ilişkilerinde bulamadığında mutsuzlukla karşı karşıya kalır. Annelik bir sanattır, ancak doğru iletişim geliştirmek için mükemmelliği saplantı haline getirmek doğru değildir.” açıklamasında bulundu.

ANNE ÇOCUK İLİŞKİSİNDE DENGEYİ DOĞRU KURUN

Annenin çocuğuyla ilişkisinde genel tavırlarda endişeye kapılmamanın önemli olduğunu kaydeden Yavuz, nefes terapilerinin bu konuda annelere yardımcı olabileceğini belirtti. Yavuz, “Mükemmel kadın ve mükemmel anne bilincinden uzak yaşamak, kişinin kendini zorlamasını engellemesi de anne çocuk ilişkisinde başarıyı getirecektir. Çocuk, rol model olarak anneyi kendine örnek alacağından, annenin davranışlarında tutarlı ve sabırlı olması gerekir. Dünyaya gözünü açar açmaz annesine güvenen çocuğun anlattıkları sabırla dinlenmeli, çocuğun soruları anne tarafından yanıtsız bırakılmamalıdır. Anne çocuk ilişkisinde saygı sınırının netleştirilmesi de, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önem arz eder. Çocuğun odasına girerken annenin kapıyı çalması, çocuğun da aynı şekilde davranması anneye söz hakkı sağlar ve iletişimi kolaylaştırır. Yumuşak ama kararlı tavırlar, anne çocuk ilişkisinin sağlıklı gelişimini destekler. Bu konuda örneğin; çocuk hayır denildiğinde aşırı sinirleniyorsa; anne sakin, yumuşak ama kararlı bir tavırla açıklama yapmalıdır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER