ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Kasım 2014 Pazar 16:27

Sosyal medya ilişkilerimizi ne kadar olumsuz etkiliyor?

Sosyal medya ilişkilerimizi ne kadar olumsuz etkiliyor?

Sosyal medya eşler arasında geçimsizliğe ve boşanmalara ne kadar etki yapıyor?


İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile insanlar daha çok kaynaşmaya başladı başlamasına ama sadece internet üzerinde! Artık insanlar eskisi gibi dışarıda sosyal değil ve sadece sosyal paylaşım sitelerinde birbirleriyle anlaşmaya çalışıyorlar. Peki bu durum ne kadar iyi veya ne kadar kötü?

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri sayesinde uzun süredir görmediğiniz eski bir arkadaşınızı veya akrabanızı görebiliyor ve paylaşımları sayesinde sürekli berabermiş gibi yaşantısını takip edebiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızın her anını paylaştığı sürece takip edebiliyor, yanına gitmeden fikirlerinizi söyleyerek ona destek olabiliyorsunuz. Veya kendi hayatınızla paylaşmak istediklerinizi sosyal medya hesabınız ile arkadaş ve sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz. Buraya kadar her şey güzel ama ya tüm bunların görünmeyen kötü yüzü?

1416140871_80de950e-65e6-4b65-9316-f456312c82b7.jpg

Akıllı telefonlar ile cepte taşınmaya başlanan ve her an her yerde ulaşılabilen sosyal medyada insanlar kendilerini istedikleri gibi bir kişilikle sunuyor ve gerçek kimliklerini yansıtmıyorlar. Sadece iyi yönlerini veya onların gösterdiği kişiliklerini görüyor ve onları öyle tanıyorsunuz. Bunun yanısıra sosyal paylaşım sitelerinde görüşen akraba veya arkadaşlar dışarıda bir araya gelip sosyal bir etkinlik düzenlemiyorlar. Zaten her hallerini Facebook ve Twitter gibi alanlarda paylaşıp, mesaj bölümlerinden sıkıntılarını konuştular bir araya gelip ne konuşacaklar ki?

Bunların yanısıra başka bir sorun ise kadın erkek ilişkileri. Geçtiğimiz günlerde rastladığım bir haber de İtalya’nın boşanma ve aile avukatlarının oluşturduğu bir komisyon tarafından hazırlanan raporun İtalya’daki evliliklerin yüzde 40’ının WhatsApp nedeniyle sona erdiğini gösteriyordu. Raporda anlatıldığı şekliyle, sosyal medya kullanıcılarının artması ve bu alana olan ilginin yoğunlaşması nedeniyle zaten sarsılmakta olan evliliklerin, WhatsApp nedeniyle bitme noktasına taşındığı iddia ediliyor.

Raporda ayrıca, dijital ortamın eş zamanlı etkileşim alınmasını sağladığı için ilişkilerde güvenin sarsılmasına yol açtığı, ancak bunun temelde güvensizlik üzerine kurulu ilişkilerden kaynaklandığı belirtilmiş. Daha önce ilişkilerde yıpranmaya Facebook’un yol açtığını, şimdilerde bu platformun yerini WhatsApp’ın aldığını aktaran raporda, artık yetişkinlerin de gençler kadar sosyal medyada aldatmaya ve kandırmaya yönelik ilişkiler kurduğu bu raporda yer almış. Peki ne kadar yetişkin?

1416141431_201482822100.jpg

Benim gözlemlediğim kadarı ile 60 yaşını geçkin insanlar bile bu kategorinin içinde! İslam’dan uzaklaşan aile toplum yapısı sosyal medyada patlak veriyor. İnsanlar başkaları görür de rezil olurum diye normal hayatta yapamadıklarını sosyal medyada kimse görmüyor düşüncesi ile yapmaya başladı ve bu nedenle eşler arasında geçimsizlik çoğaldı. Erkekler ve kadınlar normal yaşantılarında kuramadıkları samimiyetlik derecesini buralarda arttırıyor ve başbaşa oldukları içinde istenmeyen ilişkiler meydana çıkmaya başlıyor. Çünkü karşısında tanımaya başladığı erkek veya kadın eşinde olmayan meziyetleri taşıyor ve belkdie hayalindeki insan. Bu durum da kişilerin birbirlerine karşı bakış açıları değişiyor ve aralarındaki muhabbet ise farklı duygulara gebe oluyor. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında o meziyet sandıkları şey ise gerçek karakterleri değil ve sadece kendilerini istedikleri gibi veya karşısındakinin seveceği şekilde gösterdikleri rollerden oluşuyor. Eşler arasında muhabbeti ve sevgiyi bitiren bu durum genç yaşlı fark etmiyor ve tüm internet kullanıcılarını kapsıyor.

Tüm bunlara eşinden boşanmak üzere olan 62 yaşında bir internet kullanıcısı amcanın Facebook yazışmalarını gören eşinin yaşadığı şoku örnek verebiliriz.  Eşinin yazışmalarını gören yaşlı teyze eşinin aile dostları ve arkadaşları olan bir bayan ile yazışmasını görür. Yaşlı kadın hiç aklına gelmeyen ve hatta boşanmak üzere olmasına rağmen eşine yakıştıramadığı bir durum karşısındadır. Eşi de kendisi gibi evli, çocuklu ve hatta torun sahibi olan ailecek görüştükleri arkadaşlarının eşi ile sevgili olarak görüşüyordu. Bir kadın için özelliklede yaşlı bir bayan için böyle bir durum ile karşılaşmak çok kolay olmasa gerek. Belki de boşanmalarına sebep bu kadındı?  Peki sosyal medya olmasaydı böyle bir şeyin olması mümkün olur muydu? Olması mümkündü belki ama bu kadar kolay ve basit olamazdı herhalde!  Bu olay gerçektir ve hatta bu yazıyı yazmamın nedenlerinden biridir.  Ayrıca bu örnek sadece şahit olduğum bu tarz olaylardan bir tanesidir.

KAYNAK : Günün yazısı: Sosyal medya, boşanmalar ve aldatmalar

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER