ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 11:02

O ilaçları mercek altına aldılar

O ilaçları mercek altına aldılar

Uzmanlar, gebelik döneminde kullandığınız ilaçların bebeğiniz üzerindeki etkilerini araştıracaklar


Gebelikte kullanılan ilaçların bebek üzerindeki etkilerini araştıran Türkiye’deki merkezlerin farmakoloji uzmanları, Şifa Üniversitesi’nde düzenlenen, ülkenin ilk Teratojenite Bilgi Servisi Sempozyumu’nda buluştu.Türk Farmakoloji Derneği Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu ile birlikte düzenlenen sempozyuma, gebelikte ilaç kullanımı üzerinde çalışmalar yapan ve bu konuda rapor hazırlayan merkezlerden uzmanlar katıldı. Uzmanlar, bu alanda bir konsensüs raporu hazırlayacak.

Klinik Toksikoloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Atila Karaalp, teratojenitenin bebekte gelişen doğum kusurlarını inceleyen bilim dalı olduğunu söyledi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Karaalp, “Teratojen ise bu kusurların oluşmasına neden olabilecek ilaçlar, kimyasal maddeler ve radyasyon gibi fiziki etkenler gibi çevresel etkenlerin genel adıdır. Gebeliği sırasında teratojenlere maruz kalan anne adaylarına danışmalık hizmeti, ülkemizde birkaç merkez tarafından bağımsız olarak verilmektedir. Dolayısıyla verilen raporların içeriği farklılıklar taşıyabilmektedir. Bu sempozyumun amacı, teratojenite bilgi servisi hizmeti veren birimler arasındaki koordinasyonu ve standardizasyonu sağlamaktır. Sempozyumun teratojenite konusunda ilk defa düzenleniyor olması da diğer önemli bir noktadır.” dedi. Bu amaçla ilk adım olarak "www.terbis.org" alan adını aldıklarını ve burada bir platform oluşturulmasına karar verdiklerini anlatan Karaalp, halihazırda bu hizmeti sunan birimlerde görevli kişiler arasındaki iletişimi bundan sonra daha da güçlendireceklerini kaydetti. Sempozyumda merkezlerin gebe bilgi kayıtları, kullanılacak literatür kaynakları, hazırlanan raporların içeriği ve risk iletişimi konularında görüşmeler yapıldığını belirten Prof. Dr. Karaalp, bu konuların önemli bir kısmında fikir birliğine vardıklarını kaydetti. Sempozyumun bir sonucu olarak hazırlanacak konsensüs raporunun da önümüzdeki günlerde kamuoyuna ilan edileceğini dile getirdi.

Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Demir de gebelikte kullanılabilecek yanlış ilaçların ve bitki ürünlerinin, bebek üzerinde çok ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladı. Bu konuda hizmet veren birimlerin anayasası olacak nitelikte bu işin standartlarını belirleyen bir uzlaşma raporu hazırlanacağını kaydeden Demir, ikinci sempozyumun ise Mayıs 2015’te Trabzon’da düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER