ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 12:16

Kendiniz için havanızı koruyun

Kendiniz için havanızı koruyun

Toprağımıza, suyumuza, denizlerimize, yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza dikkat ediyoruz ama havamızın değerinin ne kadar farkındayız?


Temel görevi vücudun enerji üretmesi için gereken oksijeni havadan almak ve sonuçta üretilen karbondioksiti atmak olan solunum sistemi, iletici ve işlevsel havayollarından oluşmaktadır. Gaz (oksijen ve karbondioksit) değişimini yapan hava-kan yüzeyi, akciğerlerimizde yaklaşık 80 m2 bir yüzey alanı oluşturmaktadır ki bu da vücudumuzun dış yüzeyinden yaklaşık 50 kat daha fazla bir yüzey alanıdır. Diğer bir deyişle vücudumuzun dış dünya ile en büyük teması, aslında hava ile akciğerlerimizde gerçekleşmektedir. 

Akciğerlerimiz için

İstirahat halinde saatte 360 L, günde 8 bin 640 L hava soluruz. Ağır egzersiz durumunda ise dakika solunumu 200 L’ye kadar ulaşabilmektedir. Özetle günlük oksijen ihtiyacımızı karşılamak için ortalama 8 bin -12 bin L havaya muhtacız. Şükür ki dünya gezegeni bize büyük bir hava okyanusu sunuyor. Solunum yollarımız, dış ortamdaki havayı temizleme ve uygun şartlara getirme görevi de görerek akciğer sağlığını korumaktadır. Ancak bu koruma ve temizleme kapasitesinin sınırları vardır. Bu da havamızın değerini bilmenin önemini göstermektedir. Hava ile ilgili başlıca sağlık sorunları; iç ortam hava kirliliği, dış ortam hava kirliliği ve iklim değişikliğinin sağlıkla ilgili zararları başlıklarında ele alınmaktadır.

Hayatımızı çalıyor

Temiz olmayan hava veya hava kirliliği; solunan havada toz, tütsü, duman, sis, gaz olumsuz etkileyen bileşenlerin bulunmasıdır. Hava kirliliği; hem havada doğal olarak bulunmayan maddeleri hem de doğal olarak bulunmasına karşın normalden daha yüksek miktarlara erişen ya da normalde bulunmaması gereken doğal bileşenleri de tanımı kapsamına alır. Hava kirliliği; yanardağ patlaması, toz fırtınası veya fosil yakıtların yanması ya da yangınlar gibi insan aktiviteleri sonucu olabilir.Temiz hava solumama ya da soluyamamanın sonucu olarak dünyada birçok ülkede, milyonlarca insan hasta olmakta, engelli konumuna gelmekte, yaşam kalitelerini kaybetmekte ve yaşamlarını yitirmektedir.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER