ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 14:21

Kadınlarda idrar kaçırma ihmal edilmemeli

Kadınlarda idrar kaçırma ihmal edilmemeli

Kadınlarda idrar kaçırma sorununun önemine dikkat çeken uzmanlar, kadınlarda idrar kaçırma sıklığının yüzde 17 ile 45 arasında değişmesinin, sorunun büyüklüğünü ortaya koyduğuna dikkat çekiyor.


Üroloji Uzmanı Op.Dr. Tuğrul Türker, idrar kaçırma rahatsızlığının, istemsiz olarak uygunsuz yerde ve zamanda idrar tutamama ve bunun sosyal, fiziksel, psikolojik ve hijyenik sorunlara yol açmasının idrar inkontinansı (kaçırma) olarak tanımlandığını belirtti. Dr. Türker, “Çoğu kadın bunu yaşlanmanın ya da kadın olmanın doğal ve kaçınılmaz bir sonucu olarak düşünmektedir. Bu problemin sanıldığının aksine çoğu zaman çözümü bulunabiliyor.” dedi.

İdrar kaçırma problemi olan kadınların büyük kısmının utanma ya da sosyal etiketlenme korkusu ile uzman bir hekime başvuramadığına dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu Özel Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Türker, şu bilgileri verdi: ”İdrar kaçırmanın birçok boyutu ile kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu problemin Fiziksel boyutu, hareket özgürlüğü, kendine bakabilme; Duygusal boyutu, depresyon, anksiyete, yılgınlık, kendine güven ve öz saygı kaybına; Sosyal boyutu, sosyal ilişkilere girememe, gezmeye ya da eğlenceye çıkamama, özel yakınlaşma yaşayamamaya yol açmaktadır.”

Uygun teşhis ve tedavilerle yüzde 90’lara kadar olumlu sonuç alınabildiğini ifade eden Türker, şöyle devam etti: “Bu problem yaşam kalitesi anlamında ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Öncelikle idrar kaçırma tipinin belirlenmesi hastaya hangi tedavinin faydalı olacağı konusunda atılması gereken ilk adımdır. Gülerken, öksürürken veya hapşırırken, yerden veya yataktan kalkarken, ağır yük kaldırırken, yürürken veya egzersiz yaparken, tuvalete yetişmeye çalışırken idrar kaçıran veya sık sık sıkışma hissi ile tuvalete giden kadınlarımızın bir an evvel uzman bir hekime gitmesi gerekir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER