ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:30

'Kadınlar sağlıklı yaşama yürüyor'

Kadınlar sağlıklı yaşama yürüyor

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde "Kadınlar Sağlıklı Yaşama Yürüyor" etkinliği düzenlenecek.


Etkinliğe katılacak kadınlar, fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekmek amacıyla 23 Şubat'ta Avcılar Sahili'nde 3 kilometrelik yürüyüş gerçekleştirecek

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Taşdemir, Sağlık Bakanlığı'nca bu yılın "Sağlıklı yaşam için hareket yılı" ilan edildiğini, bu çerçevede yıllık bir program hazırlandığını söyledi.

Bunun içinde pek çok faaliyetin bulunduğunu, bu kapsamda her ayın son pazar günü temalı yürüyüşler yapılacağını ifade eden Taşdemir, ilk yürüyüşün sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.
Taşdemir, 12 ayı boyunca bu etkinliklerin devam edeceğini, sonraki yıllarda da başka faaliyetlerin olacağını dile getirerek, bunun sürekli hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin sadece İstanbul'a özgü bir faaliyet olmadığını, bütün Türkiye'de yapılması gerektiğinin altını çizen Taşdemir, "İstanbul bir metropol. Biz bunu ilçe bazına yaymayı düşünüyoruz. İlçedeki arkadaşlarımızı da bu yürüyüşe davet ediyoruz. Hem yürüyüşe katılsınlar hem de organizasyonun nasıl olduğunu tecrübe etsinler" diye konuştu.
Taşdemir, bunun topluma yayılması gerektiğini vurgulayarak, bu nedenle etkinliklerin her birinde bir temanın bulunduğunu kaydetti.

Sağlık dışı kurumların da bu yönde bir organizasyon görevinin olması gerektiğini belirten Taşdemir, şöyle devam etti:
"Yürüyüş, 3 kilometre olacak. Bu makul bir mesafe gibi görünüyor. Büyükşehir belediyemizle ortak yapıyoruz. Kadınlarımızın binlerle ifade edilecek şekilde katılımını bekliyoruz. Üst düzey katılım da önemli. Bir önceki yürüyüşümüzee sanatçılar, milletvekilleri de geldi, daha farklı oluyor. Renklendirmeye çalışıyoruz. Bu sefer de Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş katılacak. Valimiz Hüseyin Avni Mutlu da inşallah katılacak. Milletvekillerimiz ve ilçe belediye başkanlarımız da davetli. Pazar günü saat 13.00'da, kadınlarımızı Avcılar'a bekliyoruz. Gelmeyenler de pazar günü kendileri için uygun olan bir saatte yürüsünler."

Taşdemir, kadınların toplumun her alanında etkili olduğuna işaret ederek, "Kadınlara öncelik var. 'Erkeklerimizle yürüyoruz' diye bir şey söylesek, biraz absürt de görünür. O yüzden kadınların gücünü kullanmak bakımından yılın ikinci ayına bu konmuş durumda. Kadınlarımızın yürümesi, çocuklarının ve ailesinin de yürümesidir. Bu aynı zamanda aile bazında da bir davet anlamına geliyor. Gelemeyen hanımlarımızın da bulundukları yerde böyle bir program yapmalarını arzu ederiz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER