ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:28

Kadınlar günü orada farklı kutlanıyor

Kadınlar günü orada farklı kutlanıyor

Çoğu ülkede kadınlar günü olarak kutlanan 8 Mart, Azerbaycan'da her yıl resmi tatil ilan ediliyor.


Yarın kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Azerbaycan'da "bayram heyecanı" yaşanıyor.
Çoğu ülkede kadınlar günü olarak kutlanan 8 Mart, Azerbaycan'da her yıl resmi tatil ilan ediliyor.

Bugünü, sevgililer günü gibi kutlayan Azerbaycanlılar, hayatlarındaki önemli kadanlara çeşitli hediyeler alarak günü adeta bayrama dönüştürüyor.

Azerbaycanlılar, Kadınlar Günü'nde, daha çok çiçek ve parfüm hediye etmeyi ve almayı tercih ediyor. Böyle olunca da parfüm ve çiçek satan dükkanların önünde kuyruk oluşuyor. Sokakta hemen herkesin elinde her aracın içinde çiçek görmek mümkün. Azerbaycan'da sadece aile içindekilere değil iş arkadaşı kadınlara da çiçek veya hediye almak gerekiyor.

İşletmeciler, gül ve çiçeğe olan yoğun talebi karşılamak için hem stoklarını hem de eleman sayını artırdı.

Gül satışları rekor düzeyde

Çiçekçide çalışan Agil Seyidov, kadınlar günü öncesi yoğun çalışmalarına rağmen talebi karşılamakta zorlandıklarını belirtti.
Çiçek satıcı Mahir Hasanov da Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla satışların çok iyi olduğunu bildirerek, "Herkes eşine, sevgilisine gül alıyor. Satışlarımız rekor düzeyine çıktı" dedi.
Alışveriş yapanlardan Ofelya Abbasova yarın yakınlarından hediye olarak gül almayı umt ettiğini dile getirerek, "Benim için en güzel hediye güldür. Özel günlerde ve bayramlarda gül hediye edildiğinde çok mutlu oluyorum, sanki tüm dünyayı bana vermişler gibi hisler yaşıyorum. Gül benim için herşey. Gül aşktır, güzelliktir" ifadelerini kullandı.

8 liralık kırmızı gül 30 lira oldu

Azerbaycan'da talebin yoğunluğu çiçek fiyatlarını da yükseltti. Daha önce tanesi 8 Türk lirasına satılan kırmızı güllere 30 lira fiyat verildi.
Fiyatların yüksek olduğu Bakü'de tek gülle yetinmeyip, sevgilerini 100-300 liralık buketlerle ifade etmeyi seçenler de yok değildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER