ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:56

Jolie’ye özenen aldırıyor!

Jolieye özenen aldırıyor!

Angelina Jolie’nin genlerine tespit edilen kanser ihtimali nedeniyle iki memesini aldırmasının ardından Türkiye'de bu operasyonu geçiren kadın sayısı endişe verici boyutlara ulaştı.


Göğüs kanseri mide delinmesi, apandisit patlaması, kalp krizi gibi, görür görmez tedaviye başlanması gereken bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar gittikçe artan iki meme alma operasyonuna karşı kadınları uyardı. Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. İsmet Taşdelen, "Angelina Jolie, genlerinde mutasyonu tespit ettirerek iki memesini aldırdı. Bu olay, 10 kadından 1’inde görülüyor. Ülkemizde bu olaydan sonra maalesef iki meme aldıran kadın hasta sayısı arttı. Bu olay ABD'de olsa, doktorun lisansı elinden alınır" dedi. 

KEMOTERAPİYLE KURTULUNABİLİR 

Prof. Dr. Taşdelen, göğüs kanseri şüphesi ile gelen kadınlara önce 35 yaş üzerinde ise mamografi, ultrason, daha genç ise meme MR'ı çekilmesi gerektiğini kaydetti. Hastalığın muhtemel durumunun incelenerek biopsi yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Taşdelen, “Planlama yapmadan bu iş yapılırsa yanlış müdahaleler olabilir. Meme kanserinde bir gün dahi gecikmeyeceksin diyerek kemoterapi gibi alternatif tedavileri göz ardı edilmemeli. Hasta kemoterapiye cevap verirse, tümör ufalarak meme kurtarılabilir. Zaten tedaviye yanıt gelmezse genel cerraha yönlendirilir" dedi.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER