SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 14:57

Hüzünlü müziğin şaşırtıcı etkisi

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/huzun-1483923-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/huzun-1483923-622x360.jpg
Hüzünlü müzik sevenler dikkat!

Hüzünlü müziklerin daha mutlu ettiği ortaya çıktı.Almanya'daki Berlin Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, sanılanın aksine kişinin üzgün olduğu zamanlarda dinlediği melankolik parçaların mutlu ettiğini gösterdi.

Bilim adamları, katılımcılardan hüzünlü bazı parçalar dinledikten sonra ruh hallerini değerlendirmelerini istedi. Bu parçaları dinleyenlerin, özellikle sıkıntılı zamanlardaki mutsuzluğunun azaldığı belirlendi. Hatta bazı katılımcılar hüzünlü müziğin hayal gücü, şefkat duygusu, empati ve yaratıcılığı arttığını belirtti.

Kulağa daha fazla hitap etmesi sayesinde hüzünlü müziğin olumsuz duyguları dengelemeye yardımcı olduğunu ifade eden bilim adamları, neşeli müziğin daha mutlu etmediği ve empati ya da şefkat duygularını artırmadığı sonucuna vardı.
Olumlu duygular hissetmek için yavaş tempolu müzikler dinlenmesi önerisinde bulunan bilim adamlarının araştırmasının sonuçları "Plos One" dergisinde yayımlandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Şeker çocuğunuzun tadını kaçırmasın

SONRAKİ HABER

Yemek yemeyen çocuğa '3Z Formülü'

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.