ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Çok Bulutlu
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 16:24

Ev dekorasyonunun incelikleri

Ev dekorasyonunun incelikleri

En güzel ev nasıl olacağı sorusuna vereceğiniz cevapta maddiyatı ön plana çıkarıyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Ufak bir kaç değişiklikle sizde evinizin dekorunu yenileyip, evinizde geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli ve huzurlu hale getirebilirsiniz.


Her insan daha büyük bir evde yaşamak ister. Geniş salonlara ve oadalar sahip olan bir evde yaşamanın daha huzurlu ve rahat bir yaşam sağlayacağı düşünülür. Genel olarak bakldığında ise bu tarz eve sahip olmanın göründüğü kadar kolay olmadığını kabul etmek gerekir. Sizde bu konuda kendinizi şansız olarak mı görüyorsunuz? Bu noktada temel bazı yöntemlerle evinizi şimdiki halinden daha huzur verici ve sizi daha tatmin eden bir hale getirebilirsiniz.

Evinizi daha güzel hale getirmek, evinizi daha büyük göstermek, evinizi daha ferah hale getirmek, evinizde kaliteli zaman geçirmek, huzurlu bir ev ortamına kavuşmak, ailenizin diğer bireyleriyle birlikte keyifli bir zaman geçirmek için ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız cevab çok basit. Aşağıdaki listede yer alanları uygulamaya başlayarak sizde evinizde değişim başlatalir, ev dekorasyonu hakkında pratik bilgiler kullanarak,  birkaç ufak değişiklik ile  istediğiniz  ev oartamına ce ev dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Geçiş yolları daralatmayın genişletin

Kanepeleriniz ve mobilyalarınız arasında rahat yürüyebilmek için yeterli boşluk kalacak şekilde yerleştirin. Bu yolla görüş alanınız daraltmamış oluır ve evinizdeki enerji dağılımını dengelemiş olursunuz. Evinizin salon ve odalarınızın dar olduğunu düşünüyorsanız, seçeceğiniz mobilyaların kullanışlı olmasına ve fazla yer kaplamamsına dikkat etmeniz, daha feraj bir dekorasyon yapmanız için faydalı olacaktır.

İnce ve özgün düşünün

Evinizde yapacağınız her değişiklik sizin ruhunuzun ve zevklerinizin yansıması olacağı için acele etmeyin. İçinize sinecek en doğru tercihi yapabilmek için ailenize danışmaktan çekinmeyin.

Mobilya tercihlerinizde pratik ve kullanışlı olanları seçin 

İçiçe geçebilen veya ince hatlara sahip sehpalar daha toplu bir görünüm yaratacağı kadar, mevcur kullanılabilir alanıda genişletmiş olacaktır. Evinizde kullandığınız mobilyalarınızı duvarla birleştirerek, yaşam alnınızda havadar lık ve derinlik katmış olursunuz. Örneğin, Keten pamuklu gibi sade kumaşlar ve dokumalar mekanlara doğallık katar.

Perde seçiminize dikkat edin kalın ve ağır perdeleri kaldırın

Kalın ve ağır perdeler güneş ışığının evinize girmesine engel olarak evinizde olumsuz ve bunaltıcı bir hava yaratabilir. bu tip perdeler yerine ışığın geçişini engellemecek ince ve saydam kumaştan perdeler tercih etmeniz faydalı olacaktır. Özel hayatınızdan taviz vermemek için ise seçeceğiniz perde renginde size uygun bir seçim yaparak inceliğin getirdiği şefaflığı engellemiş olursunuz.

Ruh halini belirleyin

Evinizde değişiklik yapacağınız mekenda, yapmak istediğiniz değişiklşiğe uygun aksesuarla destekte bulunun. Örneğin küçük bir akvaryum, renkli bir rüzgar çanı, uygun renkte çiçeklerle evinizdeki dinginliği arttırabilirsiniz. Sade ama sıradışı düşünün

Cam ve ayna kullanımına ağırlık verin

Ayna kullanımı kullandığınız mekana derinklik hissi katar. Uygun renkte düz cam aksesuarlar ışığı bloke emediği için ; evinizi daha aydınlık kılar. Renkli camlarla ışık uyumunu arttırabilirsiniz. Camın kenarına birkaç ayna yerleştirmekte ışığı odanın içine yansıtabilir ve daha aydınlık bir ortama sahip olabilirsiniz.

Camları temizleyin

Camları temizlediğinizde içeriye çok daha fazla ışık girdiğini unutmayın.

Duvar rengi seçimine dikkat edin

Duvarlarınızda kullanıcağınız renkler rahatlık hissi veren ve gözü yormayan tonlar tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Mavi, kırık beyaz gibi rahatlık hissi veren renkler sizi rahatlatacak ve ferahlık katacaktır. Bununla birlikte parlak renkleri odanızda uygun alanlara serpiştirerek belirgin olmayan bir görüntüyü vurgulayabilir ve mekana canlılık katmış olursunuz.

Yemek masasını doğru seçin 

Yemek masanızı katlanabilir olanlardan seçmeniz, yerden kazanmanızı sağlar.  Yemek masasının etrafındaki duvarları odayı daha geniş gösterecek türde bir duvar kağıdı ile desteklerseniz,  hem renkli bir görüntü sağlamış hem de odanın görüntüsünü genişletmiş olabilirsiniz. 

Işığın açısını doğru seçin

Yemek masanızın üzerine aynı sırada asacağınız krom aydınlatma ünitelerini tercih edin. Böylece hem gündüz gözünüze ilişmeyecek hem de geceleri maksimum aydınlatma sağlayacaklardır.

 

Keten pamuklu gibi sade kumaşlar ve dokumalar mekanlara doğallık katar.

Hobilerinizi ve hayalgücünüzü sergileyin

Eviniz sizin kaleniz. Eviniz tamamen sizin kontolünüzde şekillenen size özgü dünyanız. Bunu unutmayın ve buna uygun olarak hertürlü denemeden çekinmeyin. Mutlu bir evde yaşamak istiyorsanız klaasik bakış açılarını bir kenara bırakın . Hobilerinizi kullanarak size özgü süs eşyalarını kullanabilirsiniz. bu yollar evinizinde yaptığınız dekorasyonun bir benzeri daha olmayacaktır.

Mobilyalarınızı duvarlarınıza uyguladığınız rengin açık tonlarında boyamanıuz mobilyalarınızın baskınlığını ortadan kaldırabilir. Hollerin karanlık ve soluk renklerin hakim olduğu mekanlar olması doğaldır; fakat dilerseniz ışığı sızdırmayan masif kapılarınızı kaldırıp camlı kapılarla holünüzü daha aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

Kapakların daraltıcılığından kurtulun

Kullanacağınız açık raflar ve cam kapaklar, evinizde gereksiz yree darlık hissi veren kapalı ünitelere göre daha havadarlık hissi yaratacaktır.

Bırakın gözleriniz yanılsın

 

Akıllıca düzenlenmiş masaüstü aksesuarlar odanızı ya da mutfağınızı çok daha geniş gösterebilir. Aynı sırada dizilmiş büyük cam vazolar ya da dev fenerler, kullandığınız mekana kattığı sadeliğin yanı sıra, mekanı olduğundan daha büyük göstermeya yardımcı olurlar. 

Şeritlerle destekleyin

Sade ve huzurlu bir ortam yaratmak isterken monotonluk tuzağına düşmeyin. Sade ve belli belirsiz bir renkte şeritler kullanarak duvarlarınıza veya mobilyalarınıza canlılık kazandırabilirsiniz..

Mum ışığını unutmayın

Mum ışığını yansıtmak ve mekanı daha aydınlık yapmak için aynalı aksesuvarlar kullanın.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER