ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2014 Salı 14:55

Doğal ve organik olmayanlar zararlı

Doğal ve organik olmayanlar zararlı

Günlük hayatta maruz kaldığımız kimyasallar her şeyi olduğu gibi cildimizi de olumsuz etkiliyor.


Günlük hayatın temposu, gelişen teknoloji ve onun olumsuz etkileri tüm hayatımızı etkilerken maalesef ki cildimiz de buna maruz kalıyor. Beslenmeye bağlı ciltteki vitamin ve nem eksikleri gibi birçok dış etken, ciltte kırışıklık ya da başka problemlere yol açıyor. Bireylerin sağlıklı bir cilt için petro kimyasal, paraben, glüten, toksin madde, sentetik koku ya da zararlı kimyasal içermeyen ürünleri tercih etmesi gerekiyor. Bu nedenle tekstil ve gıda da başlayan ‘organik’ akımı etkisini kozmetik alanında da gösteriyor.

Cildimizin maruz kaldığı bu kimyasallar deri emilimi yoluyla bedenimizde birikiyor ve uzun vadede cildimizi ve sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir cilde sahip olmak için doğal ve organik cilt bakımı ürünlerini tercih etmek büyük önem taşıyor.

Hepimiz; erkek veya kadın olsun cildimize özen gösteririz. Bu nedenle bir takım cilt bakımı ürünleri alırız. Bu ürünleri alırken önemli olan ilk şeyin cildimizi tanımaktan geçtiğini belirten Ailemicinsaglik.com’un Kurucusu Bora Önen konuyla ilgili şunları söylüyor: “Cilt tipinize uygun alınan ürün cildi düzeltirken yanlış alınan ürün ise cildin yıpranmasına, neminin azalmasına, PH dengesinin bozulmasına neden olabiliyor. Cildinizi tanımadan daha doğrusu cilt tipinizi test ettirmeden ürün almayın. Tüm kozmetik ürünlerinin, buna cilt bakım ürünleri de dahil, alırken muhakkak içeriğine bakın. Cildimize sürdüğümüz her şey filtrelenemeden direkt olarak kana karışıyor ve doğal olmayan içerikler vücudumuzda birikime yol açıyor. Ürünün üzerinde doğal ya da organik yazsa dahi sertifikasına bakın. Eğer ürünlerin üzerinde NPA Seal, USDA Seal ve NSF sertifikaları yer alıyorsa, cildiniz ve sağlınız için ideal ürünlerdir. Ürünler sertifikasız ise içeriğini iyice inceleyin.”

Tıraş Sonrası Kullanılan Kozmetik Ürünler Erken Kırışıklıklara Yol Açıyor
Aslında cilt bakımı deyince hep akla kadınlar geliyor. Oysaki kadınlar kadar erkekler için de cilt bakımı çok önem taşıyor. Bora Önen konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor; “Kadınların maruz kaldığı dış etkenlere erkeklerin cildi de maruz kalıyor. Beslenmeye bağlı ciltteki vitamin ve nem eksiklikleri erkeklerde de erken kırışıklıklara yol açıyor. Bir de tıraş öncesi ve sonrası doğru seçilmeyen, kimyasal içeren ürünler hem ciltte tahrişe hem de hassaslaşmış ciltte zararlı maddelerin hızlı emilmesine neden oluyor. O yüzden erkeklerin de cilt bakımına özen göstermeleri ve organik ürün tercih etmeleri çok önemli. Ailemicinsaglik.com olarak ürünlerimiz cildi derinlemesine temizliyor, erkekler arasında sıklıkla rastlanan testosterona bağlı yağlanmayı düzenliyor ve cildi doğal yağlardan mahrum bırakmıyor. Aynı zamanda tıraş öncesinde kullanıldığında kıl dönmesi, kızarıklık ve kuruluk problemlerini önlerken tıraş sonrası kullanımlarda ise tıraşa bağlı kızarıklık ve kaşıntıyı önlüyor.”

Raf Ömrü Bitmiş Kozmetik Ürünler Ciltte İrritasyona Neden Oluyor
Her şeyin olduğu gibi cilt bakım ürünlerinin de bir kullanım süresi var. Süresi dolmuş ürünlerden bazılarının sadece etkinliği azalırken bazıları da bozuluyor. Bozulan ürünler ise ciltte irritasyona ve istenmeyen etkilere neden oluyor. Ailemicinsaglik.com’un Kurucusu Bora Önen konuyla ilgili şunları söylüyor; “Ürünlerin son kullanım tarihleri her zaman ambalajların üzerinde belirtilmek zorunda değil. Ancak, ürünün açılmasından itibaren tüketilmesi gereken sürenin bildirilmesi zorunlu. Bu işaret, kapağı açık kavanoz resmi şeklinde. Altında sayı ve ‘M’ harfinden oluşuyor. Kavanoz şeklinin altında ‘12M’ yazıyorsa bu ürünün açıldıktan sonra 12 ay içinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor.” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER