ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Kasım 2014 Cuma 15:58

Belini inceltmek isteyenlere öneriler

Belini inceltmek isteyenlere öneriler

Düz bir karın ve ince bir bele sahip olmak için doğru beslenmeniz ve hayatınıza biraz hareket eklemeniz yeterli.


Düz bir karın ve ince bir bele sahip olmak için doğru beslenmeniz ve hayatınıza biraz hareket eklemeniz yeterli.

İşte incecik bir bele kavuşmanızı sağlayacak öneriler...

İnce bir bele sahip olmak hepimizin ortak hayali! Biz kadınlar daha çok görünüm açısından dikkate alsak da, aslında bel çevresindeki yağlanma son derece sağlıksız bir durumun da habercisi. Göbek eritmenin, yapısal olarak kalın beli inceltmenin ve bel çevresinde oluşan yağlanmadan dolayı ortaya çıkan simit görünümünü gidermenin formülü aslında çok da zor değil.

Doğru beslenme ve egzersiz adımlarıyla hayalinizdeki ince bele kavuşabilirsiniz. Bölgesel incelmenin olmazsa olmazının öncelikle spor yapmak olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama en az spor yapmak kadar önemli olan da kuşkusuz doğru beslenmek. Eğer beslenme rutininiz sağlıklı ve dengeli değilse istediğiniz kadar spor yapın, incelmeniz özellikle de belinizi inceltmenizin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Şimdi hayalinizdeki ince bele kısa sürede kavuşmanızı sağlayacak önerilerimiz için okumaya devam edin.

DOĞRU EGZERSİZLERLE TANIŞIN

Bölgesel incelme arzusu belki de spora başlamanın en motive edici taraflarından biri. Çünkü amacınız ve hedefiniz net, dolayısıyla yapacağınız egzersizler de belli. Belinizi inceltme amacıyla yola çıktınız ve öncelikle yapmanız gereken şeyin ne olduğunu da biliyorsunuz: Doğru egzersizleri planlı ve programlı bir şekilde hayatınıza dahil etmek.

Tabii ki en başta da belirttiğimiz gibi bunu sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirerek de desteklemeniz gerekiyor. Şimdi öncelikle belinizi inceltecek birkaç egzersiz hareketini öğrenmek için okumaya devam edin. Doğru besinler ise sonraki adımlarda sizi bekliyor.

UZANIRKEN BEL İNCELTME HAREKETİ

Yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınızın altında birleştirin. Bacaklarınızı birbirine yapıştırın ve dizlerinizi birleştirip sağ tarafa çevirin. Bakışlarınız yukarıdayken, vücudunuzun sadece üst bölgesini yukarı kaldırıp indirin ve bu hareketi on kez tekrarlayın. Şimdi aynı hareketi bir de dizlerinizi sol tarafa doğru çevirerek yapın.

Bu hareketi yaparken, bel çevresinde yoğunlaşan yağlarınızı harekete geçirmek için vücudunuzun üst kısmının dümdüz olmasına dikkat edin.

OTURURKEN BEL İNCELTME HAREKETİ

Oturduğunuz yerde dik durun ve nefesinizi verirken dizinizi çenenize doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırmaya çalışın. Bu hareketi yaparken sırtınızı sandalyeye yaslayabilirsiniz. Her iki dizinizi de bu şekilde çenenize doğru yaklaştırın. Bu hareketle hem bacak kaslarınızı hem de karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Oturduğunuz yerden her aklınıza geldiğinde yapabileceğiniz en basit egzersiz ise kuşkusuz karnınızı sıkıp bırakma hareketi. Bu hareketi araba kullanırken, masa başında çalışırken hatta bir yerde arkadaşlarınızla sohbet ederken bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

AYAKTA BEL İNCELTME HAREKETİ

Günlük egzersiz programınıza ayakta dururken önce bir dizinizi sonra diğer dizinizi karnınıza doğru çekip indirdiğiniz, yaygın olarak bilinen, son derece basit ama o kadar da faydalı bir hareketi de ekleyebilirsiniz. Bunun için ayakta dik bir şekilde durun ve bacağınız dizinizden bükük bir şekilde önce bir dizinizi sonra diğerini karnınıza doğru çekip indirin. Bu hareketi her bacak için en az on kez tekrarlayın. Sonra zıplayarak her iki dizinizi de karnınıza doğru çekip indirebilirsiniz.

MEKİK ÇEKİN

Mekik, kesinlikle en bilinen ve en çok yapılan karın ve bel inceltme hareketi. Üstelik yediden yetmişe hemen herkesin de bildiği son derece basit bir hareket. Aslında karın kaslarını çalıştırıp göbeği eriten ve beli incelten böyle kolay ve bilindik bir hareket de yok.

Yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınızın altında birleştirin ve bütün vücudunuz dümdüz pozisyondayken sadece gövdenizi yukarı doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi düzenli bir şekilde ve sayısını her gün bir-iki artırarak yapın.

DOĞRU BESİNLERLE TANIŞIN

Belinizi inceltmeniz için öncelikle dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı izlemeniz çok önemli. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri tanımalı ve bu besinleri alabilmek için beslenme programımızı farklı yiyeceklerle düzenlemelisiniz. Vücudunuzun vitamin, protein, mineral, karbonhidrat, yağ ve suya ihtiyacı olduğunu unutmayın ve günlük beslenme programınızı bu besinleri karşılamaya yönelik hazırlamaya çalışın. Ve tabii ki sağlıksız oldukları kadar karın bölgesinin de en büyük düşmanı şeker ve alkolden uzak durun.

YEŞİL ÇAY İÇİN

Yeşil çayın göbek yağlarını eritme konusundaki marifetini henüz duymadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Pek çok yararının yanında yeşil çay özellikle vücuttaki ödemi atmasıyla, sindirimi kolaylaştırmasıyla ve bel çevresinde yağ oluşumunu engellemesiyle biliniyor.

Düzenli olarak günde iki-üç fincan yeşil çay içenler, içmeyenlere göre daha hızlı bir metabolizmaya sahip oluyorlar. İştah kesme konusunda çok başarılı olmasa da yeşil çay, yağ yakımını hızlandıran sağlıklı bir içecek. Belinizi inceltmek istiyorsanız yeşil çay içmeyi mutlaka alışkanlık haline getirin.

ACIYA ALIŞIN

Acı yemekten hoşlanıyorsanız çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü acı kırmızı biberin içindeki capsaicin maddesi, bel çevresinde biriken yağlarla mücadele ediyor. Metabolizmayı çalıştıran capsaicin, aynı zamanda vücut ısısını da yükselterek enerji harcamayı ve dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırıyor.

Eğer acıyı sevmeyenlerdenseniz, bu süreçte biraz alışmayı deneyebilirsiniz. Tabii öncelikle midenizde bir sorun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Eğer herhangi bir mide hastalığından muzdarip değilseniz, yemeklerinizde acı kırmızı biber tüketebilirsiniz.

Kaynak: Pudra.com

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER