ÖNE ÇIKANLAR :
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 17:33

Adıyaman kadın dostu kent oluyor

Adıyaman kadın dostu kent oluyor


 Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilciliği’nin, kadın güvenliği ve kadınların erkeklerle eşit koşullardan yararlanmalarını sağlamak için hayata geçirdiği 'kadın dostu kentler Projesi' kapsamında Adıyaman da 'kadın dostu kent' olacak.

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’ı makamında ziyaret eden UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, 'kadın dostu kentler' konusunda bilgi verdi. Dr. Zahidul Huque, kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan herkesin eşit bir biçimde yararlanabilmesi ve kadınların karar alma süreçlerine eşit ve daha aktif rol alması amacıyla 'Kadın Dostu Kentler Projesi'nin hayata geçirildiğini belirtti.

        Kadın dostu kentin, sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan herkesin eşit bir biçimde yararlanabileceği kent demek olduğunu dile getiren Dr. Hugue, "Kent nüfusunun yarısını oluşturmalarına rağmen kadınlar, yerel karar alma süreçlerine tam ve eşit bir biçimde katılamamaktadır. Hâlbuki kadınlar seçilmiş ve atanmış yerel yöneticilerin planlama ve yönetim sürecinde danışmaları gereken doğal ortaklardır. Kadınların karar alma mekanizmalarında eşit temsil talebi; anayasal bir haktır, demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Genel hedef, kadın STK’lar, taban örgütleri, ulusal ve yerel düzeydeki devlet kurumları ile yapılacak yerel çalışmalar neticesinde, yerel yönetim planlama süreçlerine cinsiyet eşitliğinin dâhil edilmesiyle, kadın dostu kentlerin oluşmasını zemin hazırlayan bir ortamın geliştirilmesi. Bu konularda başkanımıza ‘Kadın Dostu Kentler Projesi’ konusunda bilgi verdik.” dedi.

        Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Necip Büyükaslan ise Hadis-i Şerif’te de kadının önemine vurgu yapıldığını belirtti.

        "Kadın Dostu Kentler Projesi'nin gerçekten önem taşıyan bir proje olduğunu dile getiren Büyükaslan, "Bilindiği gibi, bugün de dünyanın birçok yerinde kadınlar horlanmaktadır. Rusya’da da kadına zulüm edildi. Zorla kolhozlara sokuldu. Erkek gibi en ağır işlerde, erkek şeflerin baskısı altında, insafsızca boğaz tokluğuna, hayvanlar gibi, en ağır işlerde zorla çalıştırıldı. Fakat zulüm payidar olmadı. Bilinen akıbete uğradı. Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in hadisinde de belirttiği gibi; ‘Cennet anaların ayakları altındadır.' İşte bu hadis bile bizlere kadının önemini ve yerinin neresi olduğu konusunda aydınlatmaya yeterlidir. Bizde kadın anadır, kadın kardeştir, kadın evlattır, kadın yardır, kadın eştir, bu nedenle kadınların her zaman bizlerde yeri üst sıralarda yer almıştır. Bu proje ile hayatın her alanında bulunan kadınlarımız karar alma süreçlerinde daha aktif rol alacaktır. 'Kadın Dostu Kent Projesi' kapsamında Adıyaman ilimizin bu projenin her alanında olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER