Çarkın konuşursa bu olaylar aydınlanır!
Çarkın konuşursa bu olaylar aydınlanır!
Eski özel timci Ayhan Çarkın yaptığı açıklamalardan dolayı gözaltına alındı. Susurluk hükümlüsü eski özel timci Ayhan Çarkın, Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı açıklamalar ve sonrasında gazetelere verdiği röportajlardaki sözleri nedeniyle gözaltına alındı. Çarkın’a açıklamaları ve iddialarıyla ilgili elinde delil olup olmadığı sorulacak ve eğer isim verirse onların da ifadesine başvurulacak.

İstanbul Kazlıçeşme’deki Nevruz kutlamalarına katılarak, ‘Kürtlerden özür’ dileyen ve yaptığı itiraflarla dikkatleri üzerine çeken eski özel timci ve Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın, dün gözaltına alındı. Son günlerde gazetelere yaptığı açıklamalarda, bu zamana kadar katıldığı operasyonları anlatan Çarkın, aralarında Mehmet Ağar, İbrahim Şimşek gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda kişi hakkında iddialarda bulunmuştu. Çok sayıda faili meçhul cinayete karıştığını anlatan Çarkın, kendisini ‘Ben öldürmedim, öldürttüler’ diye savunmuştu.

BİN KİŞİ ÖLDÜRMÜŞÜMDÜR

Konuştuğunda çok kişinin zarar göreceğini de söyleyen Çarkın, bütün bunlara rağmen vicdanını rahatsız olduğu için her şeyi belgeleriyle açıklayacağını da anlatmıştı. İşte bu açıklamalarının üzerine İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali soruşturma başlattı. Ve dün savcının talimatıyla Ayhan Çarkın şüpheli sıfatıyla gözaltına alındı. Çarkın 2008 senesinde de Uğur Dündar’ın Arena isimli programına katılarak ‘Terörle mücadele için belki bin kişi öldürmüştüm’ demişti. Bu açıklamaların ardından Çarkın, gözaltına alınmış ama daha sonra ifadesinde bin kişiyi öldürdüm demediğini, terörle mücadele sırasında yaptıklarının da zaten İçişleri Bakanlığı’nın kaydı altında olduğunu söylemişti.

KONUŞURSA BU OLAYLAR AYDINLANIR

BEDRİ YAĞAN OPERASYONU: 6 Mart 1993’de Kartal Esentepe’de yapılan bir operasyonda Dev-Sol liderlerinden Bedri Yağan, Asiye Kasap, Rıfat Kasap, Gürcan Özgür ve Menekşe Meral öldürüldü. Çarkın, bu operasyonun yargısız infaz olduğunu söyledi.

KARATAŞ’IN KARISINA YARGISIZ İNFAZ: 17 Nisan 1992’de Kadıköy Çiftehavuzlar’da bir apartman dairesine yapılan operasyonda DHKP/C örgütünün lideri olan Dursun Karataş’ın karısı Sabahat Karataş, Taşkın Usta ve Eda Yüksel’in de bulunduğu 11 kişi öldürülmüştü. Çarkın bu operasyonda İbrahim Şahin’le birlikte katıldığını söylerken, şimdi bu operasyonun için de yargısız infaz dedi.

SİNAN KUKUL’UN ÖLÜMÜ: 16 Nisan 1992’de Dev-Sol örgütünün kurucularından ve üst düzey yöneticilerinden biri olan Sinan Kukul, Üstbostancı’da yapılan bir operasyonda öldürüldü. Aynı operasyonda Arif Öngel, Şadan Öngel, Ahmet Fazıl Ercüment Özdemir, Hüseyin Kılıç, Satı Taş (Kılıç), Ayşe Nil Ergen ve Ayşe Gülen de hayatını kaybetti.

PERPA BASKINI: 13 Ağustos 1993’de Perpa’nın 11. katında gerçekleştirilen operasyon sonucu, Selma Çıtlak, Mehmet Salgın, Sabri Atılmış, Hakan Kasa ve Mehmet Akyürek, çıkan silahlı çatışmada ölü ele geçirilmişlerdi. Açılan davada öldürülen kişilerin, teslim alınabileceği yerde 18 el ateş edildiğini vurgulayan mahkeme heyeti, sanıklar Ömer Kaplan, Ayhan Çarkın, Ayhan Özkan, Hüseyin Doğrul ve Selim Kostik’i ‘adam öldürme ve iştirak’ suçundan 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Çarkın, bu operasyonda öldürülen Selma Çıtlak’ın Ayhan Özkan isimli bir polis tarafından öldürüldüğünü söyledi. Dev-Sol militanı olduğu iddia edilen 23 yaşındaki bir çocuk annesi kasiyer Selma Çıtlak’ın emniyette hiçbir kaydına rastlanmazken, bir aydır Beyaz Saray Cafe’de kasiyer olarak çalıştığı açıklanmıştı.

91’DEKİ YARGISIZ İNFAZLAR: 12 Temmuz 1991’de İstanbul’da Dikilitaş, Balmumcu, Nişantaşı ve Yeni Levent’te düzenlenen operasyonlarda DHKP/C üyesi olduğu iddia edilen Niyazi Aydın, İbrahim İlçi, Ömer Coşkunırmak, Yücel Şimşek, İbrahim Erdoğan, Nazmi Türkcan, Bilal Karakaya, Zeynep Eda Berk, Cavit Özkaya ve Hasan Eliuygun öldürüldü.

BEHÇET CANTÜRK SUİKASTI: Diyarbakır Lice’li olan Behçet Cantürk’ün bölgede uyuşturucu ticaretini yönlendirdiği, PKK’ya maddi destekte bulunduğu, Akdeniz’de batırılan Kısmetim1 gemisinde bulunan 3 ton uyuşturucuya Hüseyin Baybaşin’le birlikte ortak olduğu iddiaları bulunan Cantürk, 14 Şubat 1994 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Cantürk ve şoförünün cesetleri bir gün sonra Sapanca’da bulundu.

SAVAŞ BULDAN CİNAYETİ: Hakkari’nin Yüksekova ilçesi ve çevresinde yerleşik Oramar aşiretinin önde gelen bir üyesi olan Savaş Buldan’ın uyuşturucu ticareti yaptığı ve gelirinin bir kısmını PKK’ya verdiği ileri sürülüyordu. Buldan, 3 Haziran 1994 günü sabah saat 04.30’da Diyarbakır Liceli işadamı arkadaşı Adnan Yıldırım ve Yüksekovalı hemşehrisi Hacı Karay’la birlikte İstanbul Çınar Otel’in kapısında polis yelekli kişiler tarafından kaçırıldı. Buldan ve arkadaşlarının cesetleri, ertesi gün Bolu’nun Yığılca ilçesinde Melen Çayı kenarında bulundu.

MİT AJANININ KAYBOLMASI: Mit ajanı Tarık Ümit, 2 Mart 1995’te kaçırılmıştı. 13 Ekim 1998’de Susurluk davasında ifade veren eski Mitçi Mehmet Eymür, Mehmet Ağar’ın emriyle Yaşar Öz ve Nurettin Güven ile Dev-Sol lideri Dursun Karataş’a 80 kilo uyuşturucu gönderildiğini öne sürdü. Eymür, Tarık Ümit’in eroini ihbar ettiği için öldürüldüğünü iddia etti.

KUMARHANELER KRALI’NIN ÖLDÜRÜLMESİ: Kumarhaneler Kralı olarak tanınan Ömer Lütfü Topal, 28 Temmuz 1996 gecesi Yeniköy’deki evine giderken, 34 BTG 96 plakalı otomobilinde kalaşnikoflarla çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Cinayetin ardından Çarkın, gözaltına alındı. Çarkın iddialarında, gözaltına alındıktan sonra Mehmet Ağar’ın talimatıyla Ankara’ya götürülürken kaçtığını belirterek, “Ankara’ya götürülmem kurtarma değil infaz girişimiydi. Boğaz Köprüsü’nün ortasında kendimi arabadan attım. Pala lakaplı bir polisi öldürdüler sonra bu yüzden” demişti. Çarkın bu davadan beraat etti.

KURBANLARIN AİLELERİ TEPKİLİ

İnsan öldürmenin özrü mü olur!
Ayhan Çarkın’ın yaptığı açıklamalardan sonra çok sayıda faili meçhul cinayete kurban giden kişilerin aileleri suç duyurusunda bulundu. Açıklamalar ışığında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, eski Millet Vekili Necdet Menzir, Ercüment Yılmaz, Atilla Çınar, Reşat Altay, Şefik Kul, Fikret Işın ’da aralarında bulunduğu 138 kişi hakkında, ‘Silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, kasten adam öldürme” gibi suçlardan soruşturma açılması için dilekçe verildi. Özellikle son açıklamalarında anlattığı Perpa baskınında hayatını kaybeden Selma Çıtlak, Hakan Kasa ve Mehmet Sargın’ın aileleri, Çarkın’a ateş püskürdü. Çarkın’ın özrünü kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen aileler, “Karşımıza geçip ben sizin canlarınızı öldürdüm mü diyecek, bunun için mi özür dileyecek. Hiç mi utanmayacak bunu yaparken” diye isyan etti.

HERGÜN ACI ÇEKSİN

Kardeşi Mehmet Salgın’ın Perpa’daki operasyonda öldürüldüğünü anlatan abla Fatma Yıldırım, “Çıkıp bu kadar rahat konuşması bizlere aynı acıları yaşatıyor. Bizim mahkememizde ‘çatışma’ demişti şimdi çıkmış ‘Katliam yaptık’ diyor. ‘Ben katilim ben maşayım’ diyor bunu kabul ediyor. Bu açıklamaları yapmadan önce her gün onun ölmesini dilerdim ama şimdi bu acıyla vicdan acısıyla yaşamasını her gün acı çekmesini istiyorum. Özrü nasıl kabul edilir. İnsan öldürmenin özrü mü olur” dedi.(vatan)
Haber Tarihi: 26 Mart 2011 Cumartesi 20:55Haber Adresi: http://www.yazete.com/gundem/carkin-konusursa-bu-olaylar-aydinlanir-76487.html