ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 19:06

"Zor günlerimizdeki yardımlarınız için teşekkürler"


Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, en zor günlerinde Türkiye'nin kendi yanlarında olduğunu söyledi.

    6. Uluslararası Balkan Forumu için Edirne'ye gelen konuk Başbakan Yardımcısı, Vali Hasan Duruer'i ziyaret etti. Polis tören mangası ile karşılanan Tahiri, valilik özel defterini imzaladıktan sonra makama geçti. Burada bir açıklama yapan Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Edirne'de yapılan konferansın 2 ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için iyi bir vesile olacağını belirtti.

    Türkiye'nin Kosova'ya her safhada verdiği destek için teşekkür eden Tahiri, "2 halk olarak hem tarihsel hem de kültürel bağlarımız var. Ben aynı zamanda Edirne Valiliği'ne ve Vali olarak size Kosova'ya yaptınız destek için teşekkür ediyorum. Burada çok sayıda öğrencimize eğitim olanağı veriyorsunuz. Çok sayıda hastamızı tedavi ediyorsunuz. Savaş sırasında buraya sığınan insanlara yardım ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kosova'da sizin seçeceğiniz bir şekilde Edirne'nin kardeş olmasını talep ediyorum. Prizren ile Edirne'nin çok ortak yönü var. İslami mimari açıdan ve birçok açıdan çok sayıda ortak noktası var." açıklamasını yaptı.

    Edirne Valisi Hasan Duruer ise Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri'yi kendi şehrinde görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. 2 ülke arasındaki tarihsel bağlara dikkat çeken Duruer, "Osmanlı döneminde çok sayıda Arnavut Paşa olduğunu biliyoruz. Sadrazam da çok fazla. Yugoslavya'nın dağılmasından sonra çektikleri sıkıntıları acıları millet olarak hep yüreğimizde hissettik. Ve millet olarak her zaman yanlarında ve yardımcı olduk. Bundan sonra da kendilerine yardımcı olacağız destek olacağız. Türkiye'de çok sayıda Arnavut, Kosova, Bosna-Hersek ve Bulgaristan'dan gelen vatandaşımız var. Bu da Osmanlı devletinin ne kadar köklü bir geleneğinin olduğunu gösteriyor. Prizren ile Edirne'nin kardeş olması konusunda belediyeye teklifte bulunacağım. Belediye Meclisi bu kararı alıyor. Olumlu karşılanacağını düşünüyorum. Biz de kısa zaman içerisinde Kosova'ya gelme niyetindeyiz." diye konuştu.

    Yapılan konuşmaların ardından Edirne Valisi, konuk Başbakan Yardımcısı'na Edirnekâri işlemeli bir tablo ile Edirneli bir ressam tarafından yapılan resimlerin bulunduğu bir albüm hediye etti. Edita Tahiri de masasında bulundurması için valiye bir saat verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER