ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 19:03

Zonguldak'taki "suç örgütü" soruşturması


TMK'nın 10. maddesiyle yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin, "Zonguldak'ta suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurulduğu ve bu kapsamda bazı suçlar işlendiği" iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, eski Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer'i öldürmekten hüküm giyen Cengiz Balık'ın ifadesine başvuruldu.
     Balık, hükümlü bulunduğu Kırıkkale F Tipi Cezaevinden Jandarma eşliğinde Ankara Adliyesi'ne getirildi. Burada, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'a ifade veren Balık, sonra tekrar kaldığı cezaevine götürüldü.
     Balık'a, 1999'da öldürülen Şemsi Denizer cinayetine ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi.
     Savcı Bayındır'ın, "Zonguldak'ta suç örgütü kurulduğu ve bu kapsamda bazı suçlar işlendiği" iddialarıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, bir süre önce çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların bir kısmı Zonguldak Emniyeti'ndeki sorguları sonrasında serbest bırakılırken, 56 zanlı Ankara'ya getirilmişti.
     Bu kişilerin 44'ü savcılık, 12'si ise tutuklama talebiyle sevk edildikleri hakimlikçe serbest bırakılmışlardı.
     Savcılık sorgusunda, zanlılardan bir şirketin yönetim kurulu üyesi E.D'ye de Şemsi Denizer cinayetinin "azmettiricisi olduğuna" ilişkin iddialar sorulmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER