ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2014 Pazartesi 16:42

Zonguldak'taki şiddetli patlama esrarını koruyor


Zonguldak’ın Bahçelievler Mahallesi’nde yüksek patlama sesi ve beraberinde oluşan sarsıntı, mahalle sakinlerini korkuttu. Sesi duyan vatandaşlar, cama çıkarak patlamanın ne olduğunu öğrenmeye çalıştı. Mahallede inceleme yapan ekipler, herhangi bir bulguya rastlayamadı.

Kentin en yoğun nüfusa sahip Bahçelievler Mahallesi’nde dün 20.30 sıralarında şiddetli patlama sesiyle birlikte sarsıntı meydana geldi. Yeraltından geldiği anlaşılan patlama sesiyle dışarıya çıkan çok sayıda vatandaş polisten yardım istedi. Çok sayıda vatandaşın 155 Polis İmdat hattını araması üzerine harekete geçen polis ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) ekipleri, mahallede sesin geldiği yerleri inceledi. Ekipler herhangi bir olumsuzluğa rastlamadı.

ÖNCE MADEN OCAĞINDA PATLAMA OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜ

Bölgede faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Kozlu Müessesi yetkililerini arayan ekipler, maden ocağında da herhangi bir patlama olayının yaşanmadığı bilgisini aldı. Yetkililer, özellikle Site semti olarak adlandırılan Bahçelievler Mahallesi’nin altında karstik boşluklar bulunduğunu, bu boşlukların çökmesi neticesinde böyle bir ses çıkabileceğini söyledi. Emniyet Müdürlüğü, AFAD ve itfaiyenin araştırmaları devam ediyor.

Büyük bir patlama sesiyle irkildiklerini belirten Nihat Sönmez, "Akşam evde otururken çok kuvvetli bir ses duyduk. Evler sarsıldı. Herkes cama çıktı, kimileri kendini dışarı attı. İnsanlar merak içinde ne olduğunu soruyordu. Önce maden ocağında patlama zannettik. Çok korktuk. Orada bir şey olmadığı ortaya çıktı. 115’i aradık. Sonra ekipler gelip baktılar; ama hiçbir şey çıkmadı. İnsanlar tedirgin oldu. Özellikle terminal ve Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) kampüsüne kadar olan bölgede çok hissedildi. İnşallah bir daha yaşanmaz.” dedi.

Gece boyunca inceleme yapan AFAD yetkilileri de patlamayla ilgili herhangi bir bulguya ulaşılamadığını kaydetti. Bu arada yaklaşık bir yıl önce Bahçelievler Mahallesi'nde karstik boşluklar ve maden faaliyetlerinin incelenmesi amacıyla Zonguldak Valiliği tarafından BEÜ ile Anadolu Üniversitesi’nce zemin araştırması yapılmıştı. Valilik’e teslim edilen araştırma raporlarına göre bölgede karstik boşluklara rastlandığı bildirilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER